Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. decembra 2015

P. Pellegrini vysvetľoval v Berlíne postoj Slovenska k povinným kvótam



Na snímke reční predseda NR SR Peter Pellegrini.



Zdieľať
Na snímke reční predseda NR SR Peter Pellegrini. Foto: TASR - Michal Svítok
Berlín 16. decembra (TASR) – Slovensko a Nemecko sa naďalej rozchádzajú v otázke povinných kvót na prerozdelenie utečencov. Slovenský postoj dnes vysvetľoval predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini predsedovi Spolkového snemu (Bundestag) Norbertovi Lammertovi v Berlíne. Rozdielne názory podľa Pellegriniho nenarušili bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Nemeckom.


"Úlohou bolo vysvetliť si vzájomné postoje k zásadným otázkam. Hovorili sme o postoji Slovenska k povinným kvótam aj o tom, čo všetko Slovensko v rámci solidarity s utečencami robí. Naše argumenty boli prijaté s tým, že protistrana má na to opačný názor. Ale nepocítil som zo strany kolegu kritiku alebo negatívny postoj. Vzájomne sme si vysvetlili pozície," zhrnul Pellegrini.

Situáciu okolo povinných kvót bolo podľa neho potrebné uviesť do kontextu. Nemeckému partnerovi vysvetľoval nálady Slovákov, ako aj našich politikov. "Moja úloha bola vysvetliť postoj Slovenska, ktorý je nemenný," doplnil s tým, že Európska únia musí dávať pozor na ochranu vonkajších hraníc Schengenu. "To dnes zaznelo aj z úst kancelárky Angely Merkelovej, ktorá v Bundestagu prednášala postoj pred európskou radou. V tomto je náš postoj rovnaký," poznamenal Pellegrini. Zopakoval, že Slovensko si naďalej bude plniť svoju domácu úlohu pri ochrane hranice s Ukrajinou na 100 percent.

Delegácie hovorili aj o konkrétnej pomoci v krajinách, kde utečenecká kríza vzniká, ako aj o programe pomoci Turecka a o vyčlenení dodatočných zdrojov. "Javí sa, že nie všetky zdroje budú môcť byť poskytnuté z rozpočtu EÚ, ale členské krajiny budú musieť ešte prispieť. Pre Slovensko to predstavuje rádovo 13 miliónov eur, ktoré by sme museli priložiť do spoločného balíka, ktorý bude financovať utečencov v Turecku," pripomenul Pellegrini.

Diskutovalo sa tiež o nadchádzajúcom predsedníctve Slovenska v Rade EÚ v druhej polovici roku 2016. "Kolegovia sa zaujímali o priority, ktoré sme si vytýčili, ako je energetická únia, jednotný digitálny trh. Ale zhodli sme sa, že témami budú aj veci, ktoré prídu ad hoc. Bude ďalej rezonovať migračná kríza a iné bezpečnostné riziká," doplnil šéf slovenského parlamentu.

Okrem stretnutia s vedúcimi predstaviteľmi Bundestagu rokovala slovenská delegácia aj so štátnym tajomníkom nemeckého ministerstva školstva Georgom Schüttem. "Hovorili sme o ďalšom možnom vývoji a podpore duálneho vzdelávania na Slovensku. Poďakoval som partnerom, že nemecké firmy sa zapojili do systému duálneho vzdelávania a stovky študentov už vykonávajú prax v nemeckých firmách," uzavrel Pellegrini. Delegácia šéfa slovenského parlamentu sa vráti na Slovensko dnes podvečer.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
I. Korčok: Nord Stream 2 nespĺňa základné princípy Energetickej únie
<< predchádzajúci článok
Líbya: Podpísanie dohody medzi súperiacimi vládami opäť odložili