Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. októbra 2015

P. Pellegrini: Poslanec Jobbiku reagoval negatívne, ideme zmeniť zákon



Keďže podpredseda maďarskej extrémistickej opozičnej strany Jobbik István Szávay odmietol po výzve slovenských predstaviteľov zatvoriť svoju poslaneckú ...



Zdieľať
Peter Pelegrini Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 18. októbra (TASR) - Keďže podpredseda maďarskej extrémistickej opozičnej strany Jobbik István Szávay odmietol po výzve slovenských predstaviteľov zatvoriť svoju poslaneckú kanceláriu v Dunajskej Strede, slovenský parlament zmení zákon. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to avizoval predseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD).


"Som pripravený na najbližšej schôdzi NR SR predstaviť novelizáciu zákona napríklad o činnosti politických strán cez pozmeňujúci návrh, ktorý zadefinuje, kto môže na Slovensku vykonávať politickú činnosť s tým, že to môžu robiť len predstavitelia strán zaregistrovaných na Slovensku," povedal Pellegrini. Keďže Szávay jeho výzvu na zatvorenie kancelárie odmietol, podľa predsedu parlamentu ide o jasnú provokáciu.

"Určite mu nejde o nažívanie maďarskej menšiny na Slovensku, ale o prezentovanie seba samého. Odkazujem mu, že naša krajina má čo ponúknuť a ak príde ako hosť či turista, bude o neho postarané. Ak to robí takto, dávame najavo, že to nestrpíme," zdôraznil Pellegrini. On sám by si podľa svojich slov nikdy nedovolil provokovať iný štát zriadením kancelárie. "Dnes je to Jobbik, zajtra to môže byť extrémistická strana z Francúzska. Nie je to normálne. Som presvedčený, že poslaneckú kanceláriu na Slovensku si môže otvoriť len poslanec NR SR," povedal.

Podľa Pellegriniho sa Szávay možno snaží narušiť veľmi dobré vzájomné vzťahy medzi SR a Maďarskom. "Je dôležité, aby sme sa nedali vyprovokovať. Naďalej budeme pokračovať v konštruktívnom dialógu s Maďarskom, ale ja nebudem tolerovať, aby na Slovensku vznikali kancelárie cudzích poslancov," odkázal.

Šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan uviedol, že jeho hnutie je pripravené o zmene zákona rokovať. Szávayov počin totiž považuje za neštandardný a narúšajúci susedské vzťahy. "Základná otázka je motivácia. On tu nemá svojich voličov, aká je teda jeho motivácia? Ak Szávay niekomu pomôže, tak SNS, ktorá na tom môže získavať preferencie. Nikomu inému to nepomôže, naopak, skôr ublíži," myslí si.

Na otázku, či to považuje za zásah do suverenity SR, Abrhan odvetil, že tu je dôležité, kto tu kanceláriu platí. "Ak sú to peniaze maďarského parlamentu, tak je to zásah do suverenity. Ak sú to súkromné peniaze Jobbiku alebo jeho samého, potom nie. Ale neviem detaily," priznal.

Na margo vzájomných vzťahov Slovenska a Maďarska obaja diskutéri vyzdvihli, že SR pomáha Maďarsku s ochranou maďarsko-srbskej schengenskej hranice. "Schengen musí fungovať, aby sem neprichádzali ľudia, o ktorých nič nevieme. Preto to podporujeme, lebo inak nevieme zaistiť bezpečnosť našich občanov," zdôraznil Abrhan.

V súvislosti s kvótami na prerozdelenie utečencov obaja politici zopakovali odmietavé stanovisko svojich strán. "Je to veľmi zlé riešenie, ktoré neprináša nič na zmiernenie tejto humanitárnej krízy. Konečne došlo na naše slová. Premiér Robert Fico (Smer-SD) ešte pred letom vyzýval na mimoriadny summit, aby sa riešili príčiny migračnej krízy. Nedialo sa tak, minul sa asi pol rok na debatu o povinných kvótach. Preto som rád, že konečne začali konštruktívne debaty," uviedol Pellegrini. Aj podľa Abrhana tak, ako prvé kolo kvót, ani úmysel zaviesť trvalý mechanizmus nič nevyrieši.

Diskutéri sa nevyhli ani aktuálnej vnútropolitickej situácii. Pellegrini opozícii adresoval kritiku, že ide krátko pred voľbami odvolávať ministrov školstva a zdravotníctva. "Tie odvolávania asi budú pred voľbami štandardom a folklórom opozície, ako preniesť niektoré témy do parlamentu," myslí si. Podľa jeho slov medzi sebou KDH a SaS urobili kšeft, aby si vzájomne pomohli s podpismi potrebnými na iniciovanie schôdze. SaS je totiž lídrom odvolávania ministra školstva Juraja Draxlera (nominant Smeru-SD), KDH zase príde s návrhom odvolať ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD). "Nebol to žiaden kšeft," kontroval Abrhan, podľa ktorého sú dôvody na odvolanie oboch ministrov reálne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prieskum: Najdôveryhodnejší je Fico, politiku kazí Matovič
<< predchádzajúci článok
SKOK vyzýva Pellegriniho,aby predložil správu o kontrole v Mochovciach

P. Pellegrini: Poslanec Jobbiku reagoval negatívne, ideme zmeniť zákon - diskusné fórum čitateľov

Slovenska vlada kona velmi mudro.18.10. 18:34:22