Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. februára 2015

P. MOSCOVICI: EK chce reformovať systém Trojky, mala by však zostať



Pierre Moscovici Foto: TASR/AP



Zdieľať
Pierre Moscovici Foto: TASR/AP


Brusel 5. februára (TASR) - Európska komisia je pripravená predefinovať vzťahy medzi Gréckom a takzvanou Trojkou (medzinárodných veriteľov). Povedal to dnes komisár Európskej únie pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici. Zároveň však dodal, že všetky tri inštitúcie musia byť aj naďalej súčasťou diskusií s Gréckom. Informoval o tom spravodajský server Sputnik.

"V rámci práce Trojky by sa mali urobiť určité úpravy," povedal Moscovici. Ako uviedol, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a podpredseda EK zodpovedný za euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis diskutujú o možných reformách Trojky. Tá pravidelne kontroluje plnenie podmienok záchranného programu pre Grécko a rozhoduje o tom, či Atény dostanú ďalšiu tranžu záchranného úveru. Zároveň však dodal, že Trojka musí pokračovať v spolupráci s veriteľskými krajinami a štátmi, ktoré dostávajú finančnú pomoc.

V predchádzajúcich dňoch sa pritom objavili správy, že Európska centrálna banka (ECB), ktorá je jednou z troch členov Trojky, uvažuje o vystúpení z tejto skupiny. Ďalšími sú EK a Medzinárodný menový fond (MMF). S odvolaním sa na článok v nemeckom denníku Handelsblatt o tom tento týždeň informovala agentúra Reuters.

Diskusie o vystúpení odzrkadľujú obavy vnútri banky, že jej nový program nákupu vládnych dlhopisov, ktorý oznámila minulý mesiac, môže viesť ku konfliktu záujmov, dodal Handelsblatt. "ECB tak využije svoju šancu skupinu opustiť," citovali noviny zdroj z nemeckej vlády.

Handelsblatt zároveň napísal, že o odchode z Trojky uvažuje aj MMF. Jediným členom Trojky by tak zostala Európska komisia. Nemecký denník okrem toho informoval, že podľa Junckera Trojka nemá príliš svetlú budúcnosť a komisár uvažuje nad konceptom s demokratickejšou kontrolou.

O pozícii Trojky sa viac začalo hovoriť po tom, ako koncom januára prišla v Grécku k moci ľavicová strana Syriza a premiérom sa stal jej predseda Alexis Tsipras. Ten Grékom prisľúbil, že doterajšie úsporné opatrenia sa výrazne zmiernia. Čo sa týka komunikácie s Trojkou, nový grécky minister financií Janis Varufakis uviedol, že radšej by rokoval priamo s európskymi predstaviteľmi ECB či MMF než s inšpektormi z Trojky.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pápež František vystúpi v septembri s prejavom v americkom Kongrese
<< predchádzajúci článok
Na budúcich prvákov čakala v Terchovej vyzdobená trieda