Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. januára 2019

P. Moczo: Potrebujeme nový zákon o štátnej vednej politike



Peter Moczo, archívne foto.



Zdieľať
Peter Moczo, archívne foto. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 7. januára (TASR) – Nízka finančná podpora zo strany štátu, súkromného sektora a medzinárodných grantových schém, nízka úroveň prieniku do svetového výskumného priestoru a nedostatočná mobilita vedcov či škodlivo predimenzovaná sieť vysokých škôl, ktoré nezodpovedajú potrebám, možnostiam a ľudským zdrojom. Aj takto opísal vo svojom výročnom príhovore Peter Moczo, predseda Učenej spoločnosti Slovenska, ktorá je čestným orgánom Slovenskej akadémie vied (SAV), charakteristiku súčasnej situácie vo vede, výskume a školstve na Slovensku. Podľa neho je zároveň potrebný nový zákon o štátnej vednej politike, ktorý rozumne zohľadní súčasný stav vedy a výskumu na Slovensku a vo svete.


Súčasťou štátnej vednej politiky by mala byť podľa Mocza aj Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu (RIS3), ktorá samotná nie je formuláciou štátnej vednej politiky. "Potrebujeme národný program rozvoja vedy a techniky, dlhodobý zámer štátnej vednej a technickej politiky, štátne programy výskumu a vývoja, stratégie rozvoja vysokých škôl a SAV," uviedol v príhovore.

Nedostatky vidí aj vo finančnej podpore vedy a výskumu. "Slovensku sa ekonomicky darí. Prečo sa adekvátne nezvyšuje finančná podpora výskumu? Máme nízky rozpočet pre Agentúru na podporu výskumu a vývoja, nízke štátne dotácie pre zásadné vysoké školy, nízky rozpočet pre SAV. Vybudované infraštruktúry a vedecké parky potrebujú adekvátne šance na finančnú podporu výskumu," poznamenal Moczo s tým, že doktorandi a mladí vedeckí pracovníci sú odkázaní na zárobok v zahraničí a preto mnohých z nich aj "strácame".

Podľa Mocza nie je možné investovať len do priemyselného výskumu a vývoja a čakať, kým bude generovať dostatočné výnosy na podporu akademického výskumu. "Akademické inštitúcie nemôžu jednoducho nahrádzať priemyselný výskum a vývoj. Je zásadne dôležité vyhnúť sa zjednodušujúcim riešeniam vzťahov medzi akademickým výskumom a priemyslom. Konštruktívna komunikácia medzi vedcami a predstaviteľmi priemyslu je jedinou cestou k budúcemu riešeniu podpory vedy a výskumu," povedal.

Podľa jeho slov je potrebné prilákať najtalentovanejších slovenských vedcov späť pomocou prísne hodnotiacich schém a dostatočne príťažlivých podmienok. "Treba sa sústrediť na mladých vedcov, pretože je to v princípe ľahšie vo vzťahu k možnosti uspieť v európskom a svetovom priestore. Ak však mladí vedci neuvidia perspektívu, nebude sa na koho sústrediť," poznamenal.

Moczo zároveň poznamenal, že cieľom príhovoru nie je kritizovať a sťažovať sa. "Potrebujeme triezvu diagnózu situácie, otvorenú identifikáciu príčin tejto situácie, identifikáciu nástrojov na zlepšenie a realizáciu týchto nástrojov. Predpokladám, že nič iné nám nepomôže, ak máme úprimný záujem o zlepšenie stavu vedy, výskumu a vzdelávania na Slovensku," uzatvoril.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ZSSK dnes vypraví posledný mimoriadny rýchlik
<< predchádzajúci článok
Váhostav-SK má štátu splatiť ešte dve splátky za odkup dlhov veriteľov