17. septembra 2018
Na archívnej snímke predseda SOPK Peter Mihók. Foto: TASR/Michal SvítokBratislava 17. septembra (TASR) - Globálna ekonomika nesie so sebou aj riziká globálnych kríz. Táto premisa platí aj desať rokov po krachu Lehman Brothers. Tvrdé dôsledky tejto krízy si vyžiadali silné opatrenia centrálnych bánk najmä v oblasti kapitálového vybavenia komerčných a investičných bánk, ako aj primeranejšie zabezpečenie rizík.
Ako ďalej povedal pre TASR predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a predseda Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory Peter Mihók pri príležitosti desiateho výročia krachu Lehman Brothers, stále dominantná globálna pozícia americkej meny pri súčasnom poklese podielu USA na svetovej ekonomike a tiež situácia v eurozóne vytvárajú stále potenciálne nebezpečenstvo pre budúce krízy.
Podľa neho kríza nemusí primárne vzniknúť iba vo finančnej oblasti, jej príčiny môžu byť politické – ohnísk napätia je dnes pomerne veľa, ďalej je to rast terorizmu s možnými dosahmi na energetickú a produkčnú sféru. Napokon nestabilita v oblasti medzinárodného obchodu, rastúci protekcionizmus a často nepredvídateľné kroky vlád v oblasti sankcií, či dokonca embarga môžu tiež vyvolať ekonomickú a finančnú krízu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR