Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. januára 2017

P. KAŽIMÍR: Pri uchádzaní sa o EBA musíme mať realistické očakávania



Slovenský minister financií Peter Kažimír (vľavo), jeho luxemburský rezortný kolega Pierre Gramegna (uprostred) a taliansky minister financií Pier Carlo Padoan sa rozprávajú počas zasadnutia ministrov financií eurozóny v Bruseli 26. ...



Zdieľať
Slovenský minister financií Peter Kažimír (vľavo), jeho luxemburský rezortný kolega Pierre Gramegna (uprostred) a taliansky minister financií Pier Carlo Padoan sa rozprávajú počas zasadnutia ministrov financií eurozóny v Bruseli 26. januára 2017. Foto: TASR
Brusel 26. januára (TASR) - Odchod Spojeného kráľovstva z EÚ znamená, že sa Briti budú musieť vzdať dvoch prestížnych európskych agentúr - Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA). Minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD) dnes v Bruseli upozornil, že je ešte predčasné hovoriť o tom, či sa Slovensko bude uchádzať o niektorú z agentúr.


"Delíme medveďa, ktorý ešte behá," zavtipkoval na otázku TASR, či jeho rezort alebo slovenská vláda uvažuje o uchádzaní sa o tieto inštitúcie.

Kažimír, ktorý sa dnes zúčastňuje rokovaní ministrov financií eurozóny (Euroskupina), zároveň priznal, že každá členská krajina EÚ má povinnosť prejaviť záujem a zaoberať sa možnosťou získať inštitúciu, ako je napríklad EBA. Obzvlášť, ak sme členská krajina, ktorá zatiaľ nemá na svojom území žiadnu z európskych agentúr.

"Treba mať realistické očakávania, obzvlášť pri agentúre akou je EBA, ktorá má vzťah k bankovému sektoru ako takému," skonštatoval Kažimír. "To je otázka pre celú vládu, nielen pre mňa," zdôraznil.

Na otázku, či Slovensku v prípade uchádzania sa o hosťovanie EBA pomôže skutočnosť, že sme členom eurozóny, Kažimír upozornil, že Británia, kde teraz EBA sídli, nie je v eurozóne a zatiaľ nie je celkom vyriešená otázka, či by budúcim hostiteľom tejto agentúry mala byť krajina, ktorá je súčasťou menovej únie.

Európsky orgán pre bankovníctvo má za úlohu vytvoriť jednotný regulačný rámec a rámec dohľadu pre celý bankový sektor Európskej únie. Agentúra funguje od roku 2011 a má 154 zamestnancov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dúbravčania behajú na lyžiach medzi bratislavskými panelákmi
<< predchádzajúci článok
Aj Abdeslam sa chcel odpáliť, no bomba zlyhala, tvrdí jeho bratranec