![]() |
07. októbra 2005
Nevieme, čo prinesie manipulácia s vírusmi
Profesor Neil M. Ferguson z Imperial College v Londýne je popredným britským expertom na šírenia chorôb medzi ľuďmi a zvieratami. Denníku 24hodín poskytol rozhovor
Môže nám pomôcť rekonštrukcia vírusu španielskej chrípky v boji s možnou epidémiou vtáčej chrípky?
- Áno, ale zatiaľ treba čestne priznať, že nevieme, ako pri týchto vírusoch prebieha genetická mutácia, ktorá spôsobuje ich prenos na človeka. Sme v rovine špekulácií.
Ako vedci pracujú s týmito a podobnými vírusmi? Ide predsa o veľkú hrozbu.
- Treba, samozrejme, dodržiavať maximálnu opatrnosť. Faktom však je, že aj keby sa vírus španielskej chrípky dostal opäť medzi ľudí, podľa mňa by nebol taký smrtiaci ako počas pandémie. Jeho predok H1 vírus stále cirkuluje vo svetovej populácii, takže máme istú imunitu. Na druhej strane si treba uvedomiť, že vírusy sa menia a môžu sa aj medzi sebou kombinovať. Vedci hľadajú ronováhu medzi tým, čo je už príliš nebezpečné na to, aby sme to robili, a tým, čo nám môže pomôcť pochopiť veci okolo nás.
Dokážeme „vyrobiť“ nejaký supervírus, ktorý by bol schopný zabiť prakticky všetkých, ako to vidíme vo filmoch?
- Vieme s vírusmi manipulovať, na takej úrovni to však ešte nedokážeme. Nevieme totiž zatiaľ jednoznačne určiť, čo taká zmena v širšom horizonte prinesie. Niečo úplne smrtiace, alebo len malú infekciu. Preto by bola „výroba“ takého supervírusu veľmi náročná. Technológia tu však skutočne je a s vírusmi sa môže „pohrať“ prakticky každé lepšie vybavené laboratórium na svete.
Je globálna epidémia vtáčej chrípky tým najhorším, čomu by sme mohli čeliť? Netreba sa obávať ešte niečoho zničujúcejšieho?
- Na svete je obrovské množstvo smrteľných vírusov. Spomeňme len Ebolu. Nevieme však o prípade, že by sa takýto vírus rozšíril do celosvetovej pandémie. Chrípka to však už dokázala. Tým nechcem povedať, že nič horšie nemôže prísť.
(am, CIDRAP, foto int.)
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |