Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. februára 2007

Ozeta Neo ku koncu marca prepustí 870 zamestnancov



Výrobca pánskej konfekcie, spoločnosť Ozeta Neo, a.s. Trenčín, ktorej vlastníkom je skupina Penta Investments, prepustí k 31. marcu tohto roka 870 zamestnancov.



Zdieľať

 Ako ďalej na pondelkovom stretnutí s novinármi uviedol predseda predstavenstva Ozeta Neo a jeden z partnerov skupiny Penta Jozef Špirko, o prepustení rozhodlo predstavenstvo spoločnosti v piatok a zamestnancom to oznámili dnes, 12. februára. Predstavenstvo spoločnosti Ozeta Neo rozhodlo o uzavretí závodu v Trenčíne a prevádzky v Skalici. O prácu by malo prísť 570 úkolových pracovníkov z Trenčína a 131 zo Skalice, 85 režijných pracovníkov v Trenčíne a 9 v Skalici a 62 technicko-hospodárskych pracovníkov v Trenčíne a 13 v Skalici. Po prepustení by Ozeta Neo mala mať 1 500 zamestnancov.

Za jednu z príčin vedúcich k zatvoreniu závodu a prevádzky označil Špirko predovšetkým posilňovanie slovenskej koruny voči euru. Na export pritom ide 90 % produkcie Ozety Neo. "Platy zamestnancov sú v korunách, tržby však podnik inkasuje v eurách," zdôraznil Špirko. Tento faktor zapríčinil vlani podľa neho pokles tržieb v sume 16 mil. Sk. "Druhým z dôvodov je fakt, že závod v Trenčíne bol naplánovaný na iné kapacity ako podnik dokáže naplniť," konštatoval Špirko. Denná výrobná kapacita trenčianskeho závodu je 2 500 sák, v súčasnosti však Ozeta Neo podľa neho produkuje 850 sák denne pri rovnakých výrobných priestoroch a technológiách. Závody v Topoľčanoch a Tornali majú nižšiu výrobnú kapacitu. "Sú lepšie koncipované, energetické náklady v Topoľčanoch sú oproti Trenčínu len polovičné," povedal Špirko. Závod v Trenčíne však mal problém aj s nedostatkom úkolových zamestnancov. "Len v tomto roku odišlo 175 úkolových zamestnancov, od roku ich počet klesol o 330, čo sa negatívne prejavuje na produktivite práce," uviedol Špirko. Treťou z príčin je podľa neho recesia sektora v celej západnej a strednej Európe. Kapacity textilného priemyslu sa sťahujú na Ukrajinu, do Rumunska, Bulharska či Ruska pre výrazne nižšie mzdové náklady. "Napríklad v Bulharsku sú oproti Slovensku polovičné, a to sa už Bulharsko stalo členom Európskej únie," poznamenala predsedníčka Slovenského odborového zväzu textil, odev, koža Daniela Žuffová.

Ozeta Neo sa podľa Špirka snažila eliminovať prepúšťanie. "Chceli sme zvýšiť ceny produkcie, ale vo väčšine prípadov sa to nepodarilo. Mnoho zákazníkov by v prípade vyšších cien zákazky presunuli do iných krajín," povedal Špirko. Podľa neho sa bude manažment Ozety Neo snažiť zmierniť negatíva prepúšťania. V súčasnosti má firma 115 voľných pracovných miest v závode v Topoľčanoch, ktoré chce ponúknuť prepusteným zamestnancom, pričom zorganizuje bezplatnú dopravu zamestnancov autobusmi. Pre zamestnancov to podľa personálnej riaditeľky firmy Ozeta Neo Marcely Vlčkovej neznamená zmenu práce, ale len pracovného miesta. "Rokujeme tiež s firmami v okolí, ktorým chýba pracovná sila. Evidujeme ich záujem a sme pripravení umožniť nábor zamestnancov priamo v našich priestoroch," povedala Vlčková. Podľa Špirka majú prepustení zamestnanci vysoké pracovné nasadenie, ako aj veľmi dobré pracovné návyky. "Nebojím sa o to, že by títo zamestnanci boli neumiestniteľní," povedal Špirko.

"Keď sme pred vyše tromi rokmi preberali Ozetu v konkurze s 3 700 zamestnancami, okamžite po prevzatí sme investovali 400 mil. Sk na udržanie prevádzky," povedal Špirko. V roku 2004 po reštrukturalizačných krokoch vykázala Ozeta Neo stratu 103 mil. Sk, v roku 2005 sa dostala do 52-miliónového zisku, no za minulý rok vykázala predbežnú stratu 36 mil. Sk. "Samotný výrobný závod v Trenčíne pritom za minulý rok vykázal stratu 48 mil. Sk. Ako však Špirko uviedol, úspory budú oveľa vyššie ako pokles tržieb. Za minulý rok by sa tržby mali podľa predbežných výsledkov dostať na 1,024 mld. Sk, v tomto roku po redukcii závodov by mali podľa súčasného plánu dosiahnuť 768 mil. Sk, čo je zhruba o 25 % medziročne menej. Pridaná hodnota by z vlaňajších 478 mil. Sk mala klesnúť o približne 31 % na tohtoročných 329 mil. Sk. Osobné náklady by však mali klesnúť až o 40 %, a to z 501 mil. Sk na 302 mil. Sk. "Polovica tržieb išla na platy a odvody," skonštatoval Špirko. Podľa Žuffovej dokážu odberatelia "vydierať" slovenských zamestnávateľov v textilnom priemysle. Pre odborárov nie je podľa Žuffovej súčasná situácia prekvapujúca. "Každý rok máme nejaký konkurz, nejaké hromadné prepúšťanie," povedala Žuffová s tým, že prepúšťanie je možné očakávať aj u iných podnikov textilného a odevného priemyslu. Pred polrokom nebola podľa nej "ružová situácia" ani v Tornali, ale podarilo sa ju stabilizovať. Tam je však podľa nej nezamestnanosť až 45-percentná. Ako zdôraznil Špirko, zatvorenie závodu v Trenčíne a prevádzky v Skalici bude znamenať zníženie výrobnej kapacity celej Ozety Neo. "Na dlhšie obdobie by sa tak mali stabilizovať závody v Topoľčanoch a Tornali. Najmenej rentabilné zákazky zrušíme," podotkol Špirko. "Cením si spôsob komunikácie s manažmentom Ozety Neo," uviedla na margo situácie Žuffová s tým, že odbory chcú prepusteným zamestnancom tiež pomôcť. Ako doplnil Špirko, komunikácia s odbormi je otvorená, "nehádžeme si polená pod nohy". Podľa Špirka budú všetky nároky zamestnancov plynúce z kolektívnej zmluvy splnené. Okrem toho sa budú snažiť aj sprostredkovať im ďalšie zamestnanie. Personálne oddelenie bude podľa Vlčkovej pre nich poskytovať aktívny informačný servis.

V Trenčíne by však mali iné činnosti, napríklad dizajnéri, pokračovať v činnosti pre závody v Topoľčanoch a Tornali. "Chceme však dosiahnuť čo najvyššiu autonómiu závodov v týchto mestách," uzavrel Špirko. Pre Ozetu Neo chce Penta naďalej hľadať strategického investora. Špirko však vylúčil, že by prepúšťanie požadoval potenciálny investor. "Za dverami nie je žiaden investor, ktorý by si dal prepúšťanie ako podmienku," konštatoval Špirko. Od decembra minulého roka manažment firmy intenzívne hľadal pre Trenčín investora, oslovený bol celý rad investorov. Rokovania však nepriniesli žiadne konkrétne výsledky a manažment tak podľa Špirka nemôže čakať ďalej. "Je nám ľúto, že sme museli pristúpiť k tomuto kroku, do poslednej chvíle sme hľadali a stále hľadáme iné riešenia, ale situácia v textilnom priemysle nám nedáva na výber," konštatoval Špirko.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pokrok na rokovaniach o jadrovom programe Pchjongjangu
<< predchádzajúci článok
Snaha o nezávislé Kosovo môže viesť k pohybom v iných štátoch