Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. februára 2009

OZ KOVO zaevidovalo hromadné prepúšťanie v 54 podnikoch



Hromadné prepúšťanie postihne podľa prieskumu Odborového zväzu (OZ) KOVO 3 400 zamestnancov v 54 podnikoch strojárskeho, elektrotechnického a hutníckeho priemyslu. Odborári pritom skúmali dopady ...



Zdieľať
BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) - Hromadné prepúšťanie postihne podľa prieskumu Odborového zväzu (OZ) KOVO 3 400 zamestnancov v 54 podnikoch strojárskeho, elektrotechnického a hutníckeho priemyslu. Odborári pritom skúmali dopady súčasnej finančnej krízy na situáciu zamestnancov v 153 najviac ohrozených spoločnostiach. Iné formy odchodu zamestnancov, napríklad prostredníctvom dohody, sa objavili v 139 firmách. Takmer 70 zamestnávateľov pristúpilo k obmedzeniu práce z dôvodu prekážky a 38 k skráteniu pracovného času. "Máme menej firiem, kde sa neprepúšťa," okomentoval výsledky prieskumu predseda OZ KOVO Emil Machyna. Najhoršia je pritom situácia na juhu a východe Slovenska. Veľké problémy však podľa neho môže spôsobiť aj klesajúci trend zákazkovej náplne, ktorý sa pohybuje od 45 do 55 %. "Dopad na zamestnancov tak bude možno ešte tvrdší," myslí si Machyna.


Koľko zamestnancov by mohlo prísť o prácu celkovo, nedokázali odborári odhadnúť. "Nás mrzí každé jedno stratené pracovné miesto," povedal Machyna. Podľa neho je v súčasnosti prioritou udržanie zamestnanosti. Zároveň však dodal, že v niektorých podnikoch sa za túto cenu porušujú zákony. Pre menej práce sú totiž zamestnanci nútení pristupovať k rôznym formách obmedzenia ich výkonu, ktoré nie sú v súlade s niektorými ustanoveniami Zákonníka práce. Odborári upozornili, že legálnou formou je pracovný pomer na kratší pracovný čas a potom obmedzenie práce kvôli prekážke na strane zamestnávateľa. Kritike sa nevyhli ani firmy, ktoré podľa Machynu síce prepúšťajú, no zároveň pripravujú vyplácanie dividend. Odborári avizovali, že takýto postup je pre nich neprijateľný. "V súčasnosti idú všetky opatrenia proti zamestnancom, mali by však byť nasmerované aj na druhú stranu," vyhlásil Machyna.

Predstavitelia OZ KOVO sa vyjadrili aj k opatreniam vlády na zníženie vplyvov súčasnej finančnej krízy. Hodnotia ich pritom ako dostatočné, zároveň však poukazujú, že na vývoj krízy vplývajú iba asi desiatimi až dvadsiatimi percentami. Ostatné je podľa nich na zamestnávateľoch a zamestnancoch. "V možnostiach, ktoré vláda má, boli prijaté opatrenia dostatočné, všetko však bude závisieť od výsledkov toho-ktorého podniku," uviedol Machyna. Kabinetu však vytkol opatrenia v prospech živnostníkov.

Odborári zároveň avizovali, že nebudú žiadať pôvodné navyšovanie základných miezd. Rast miezd v roku 2009 musí podľa nich pokryť minuloročnú infláciu, ostatné bude na diskusii s predstaviteľmi podnikov v nadväznosti na rast produktivity práce.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Koalícia možno neodsunie podávanie daňových priznaní všetkým
<< predchádzajúci článok
Tsvangirai sa stal premiérom Zimbabwe