Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. mája 2007

Otvorený list mesta Vysoké Tatry ministrovi Izákovi



Stanovisko k súčasnej situácii v oblasti ochrany prírody na území Vysokých Tatier Vážený pán minister, v súvislosti s prebiehajúcimi aktivitami, ktoré sú prezentované v ...



Zdieľať

BRATISLAVA 4. mája (WN/PR) -

Stanovisko k súčasnej situácii v oblasti ochrany prírody na území Vysokých Tatier

Vážený pán minister,

v súvislosti s prebiehajúcimi aktivitami, ktoré sú prezentované v rámci myšlienky ochrany prírody zaujímame nasledovné stanovisko vychádzajúce z faktu, že mesto Vysoké Tatry je výsostne s problematikou ochrany prírody geograficky spojené.

Uvedomujeme si, že činnosť človeka od nepamäti narúša biotopy, ktoré sú prirodzeným prostredím pre faunu a flóru tak vzácneho územia, akým sú Vysoké Tatry. Popri sebe tak existujú dva subsystémy - človek a príroda, ktorých bytie si vyžaduje udržanie a vytváranie symbiózy.

V súčasnosti sme svedkami vyhlásení rôznych ochranárskych zoskupení o tom, ktoré územie je prirodzené a ktoré nie, na základe čoho sa odvíjajú požiadavky nedotknuteľnosti pôvodnej prírody a pod. Žiaľ, vzhľadom na antropogénne vplyvy človeka počas uplynulé stáročia, súčasťou čoho je i dlhoročné hospodárenie človeka ako súčasti územia Vysokých Tatier, nie je možné označiť charakter akéhokoľvek lesa prívlastkom prirodzený. Človek od nepamäti zasahoval do tohto územia, čoho dôsledkom je, určite aj popri negatívnych dôsledkoch, že dnes sú oblasti ako Tichá a Kôprová dolina označované ako prirodzené biotopy, hoci vieme, že ide o kauzálny dôsledok ľudskej činnosti. Tam, kde chceme nedotknuteľnú prírodu, musí človek paradoxne viac intervenovať a investovať viac úsilia, zdrojov.

Pozornosť priateľov, venujúcich sa ochrane prírody by bolo potrebné nasmerovať k primárnym zdrojom škôd na biotopoch, a to sú napr. producenti škodlivých emisií, ktoré sa prejavujú práve na zhoršovaní stavu lesných porastov, vysýchaniu pôdy, zmeny klimatických podmienok, v dôsledku čoho dochádza k oslabovaniu porastov, následne ku gradácii podkôrneho hmyzu, vedúcu v konečnom dôsledku ku kalamitnej ťažbe následkom poškodenia lesov abiotickými činiteľmi, ako aj emisiami, či hmyzom, ktorého rozšírenie nenastáva v dôsledku prírodných zákonitostí, ale vplyvom narúšania ekosystému človekom.

Je zrejmé, že v dôsledku poklesu kalamitnej ťažby dochádza ku podkôrnikovým kalamitám. Dokáže sa s takouto kalamitou lesný porast vysporiadať bez napáchania väčších škôd, ako sú podľa ekologických aktivistov páchané človekom? Vieme dnes exaktne extrapolovať následky, ak ponecháme riešenie umelo vyvolanej kalamity na samoproces v umelom prostredí? Ide o odbornú problematiku a každý z názorových protipólov disponuje vedeckými, odbornými argumentmi. Bázickým východiskovým bodom zostáva fakt, že súčasné prostredie nie je vytvorené prirodzeným procesom a od toho je potrebné odvodiť závery odborníkov.

Argumentácia cieľmi sústavy Natura 2000 je podnetná, no nezabúdajme na fakt, že cieľom tejto agendy je i zladenie záujmov prírody so šetrným hospodárením v dotknutých lokalitách a zaistenie trvalej starostlivosti pre ochranu biologickej diverzity, pričom sa táto ochrana nevylučuje so šetrným

Pôsobenie ekologických aktivistov vítame v rozsahu vyvolania diskusie a upozorňovania na celospoločenské otázky, pričom však nie je vhodné, aby bola odbornosť nahrádzaná nadšením, či subjektívnymi a zjednodušenými predstavami, dôsledkom čoho je obávané vytratenie sa odborných argumentov a odmietanie diskusie a nástup silového presadzovania názorov s využitím protiprávneho konania. Takéto konanie vzbudzuje podozrenie, že kauzy sú vytvárané pre potrebu existencie ochranárskych združení a pre vytváranie kontroverzných tém pre média, čo rozhodne ochrane prírody nepomôže. Situácia nie je riešiteľná jednostranným vyhlásením, ale usporiadaním prítomnosti viacerých faktorov, ktorými sú existencia klimatických zmien, škodcov, záujmov ochranárov, ekonomických záujmov lesných hospodárov. Vyriešenie kauzy prijatím jednostranného riešenia preto nie je uskutočniteľné a reálnou zostáva iba cesta primeraného kompromisu.

Potrebu diskusie vnímame s plnou vážnosťou a zároveň si uvedomujeme, že bremeno zodpovednosti neleží v rukách nadšencov, ale štátu. Súčasne si dovolíme poukázať na skutočnosť, že v istom časovom okamžiku je potrebné prijať zásadné rozhodnutie, pretože zotrvaním v nekonečných rokovaniach a protichodných vedeckých štúdii trpí nielen príroda, ale i človek a prostredie, v ktorom sa nachádza.

Ing. Ján Mokoš
Primátor mesta Vysoké Tatry

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Z falšovania peňazí obvinili osem osôb
<< predchádzajúci článok
Konanie s mužom, ktorý vydieral Tesco, neobnovia