Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. apríla 2018

Otráv dravcov nepribúda, len sa ich darí viac odhaľovať, tvrdí polícia



Otráveny dravec, ilustračná snímka.



Zdieľať
Otráveny dravec, ilustračná snímka. Foto: Facebook - Polícia SR
Bratislava 21. apríla (TASR) - Posledné prípady otráv, pri ktorých uhynulo 59 chránených druhov živočíchov, nevypovedajú o tom, že by sa táto trestná činnosť náhle rozmohla. Ukázali však, aký obrovský rozmer má tento problém na Slovensku. Zhoduje sa na tom polícia a mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).


"V skutočnosti čelíme vysoko latentnej trestnej činnosti, ktorá sa deje už dlhší čas," povedal pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Podľa neho je súčasný nárast počtu odhalených otráv "len výsledkom intenzívnejšej činnosti niektorých štátnych orgánov, dobrovoľníkov a verejnosti".

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR už avizovala zintenzívnenie strážnych služieb a mimoriadne kontroly v oblastiach, v ktorých sídlia vzácne dravce. Pri odhaľovaní trestnej činnosti ochranárom pomáhajú aj dobrovoľníci. "Už čoskoro bude k dispozícii mobilná aplikácia, pomocou ktorej môže aj verejnosť nahlasovať nálezy uhynutých jedincov alebo otrávených návnad," informuje RPS.

Tá zároveň spustila iniciatívu "Všetci za dravce", ktorá chce ukázať, že otravy dravcov verejnosti nie sú ľahostajné. "Je neprípustné, aby sa chránené druhy trávili hromadne ako potkany len preto, že ľudia, ktorí vykladajú otrávené návnady a porušujú zákon, neovládajú učivo biológie základnej školy. Ich tvrdenia, že dravce sú zodpovedné za nízky stav zajacov či bažantov, sú v rozpore s vedeckými poznatkami," hovorí Jozef Chavko z RPS.

Podľa organizácie je pre zastavenie zabíjania chránených dravcov nevyhnutné zaviesť zásadné zmeny, napríklad posilniť kapacity polície a Štátnej ochrany prírody. "Tiež treba prijať okamžité opatrenia proti beztrestnosti a nulovej zodpovednosti páchateľov," tvrdí Chavko.

Polícia v rokoch 2006-2017 riešila 25 prípadov usmrtenia dravých vtákov prostredníctvom otrávenej návnady. Z nich sa podarilo objasniť len jeden prípad, v ktorom boli obvinení dvaja páchatelia. Tento rok polícia eviduje 11 prípadov a vyšetrovatelia zatiaľ konkrétnu osobu neobvinili. "Sú určité špecifické problémy, ktoré polícii komplikujú odhaľovanie páchateľov, ale aj tu sme sa už výrazne posunuli a pracujeme na zlepšení našej činnosti," načrtol Slivka s tým, že v tomto štádiu riešenia problému nemôže byť konkrétnejší.

ŠOP SR zároveň upozorňuje, aby sa ľudia otrávených živočíchov nedotýkali. "Napríklad pri jede karbofuran existuje riziko priotrávenia aj u človeka už pri prenose dotykom," varuje na svojej stránke. Rovnako otrávené návnady a uhynuté živočíchy sú nebezpečné aj pre ostatné zvieratá vrátane domácich miláčikov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Expert na Kóreu: Rokovania medzi KĽDR a USA budú zdĺhavé
<< predchádzajúci článok
V podtatranskom meste Svit sa stretávajú ženy z hnutia Modlitby matiek