Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. decembra 2005

Osud Transpetrolu je nejasný



Vyriešenie otáznika pri budúcom majiteľovi 49 percent akcií v Transpetrole by sme mali poznať v priebehu niekoľkých týždňov.



Zdieľať
Aspoň tak sa nádeja minister hospodárstva Jirko Malchárek. Už dnes je isté, že ho vyberie ruská strana, Slovensko však má na základe akcionárskych podielov do polovice roka 2007 právo na jeho schválenie či odmietnutie. Aj keď sa Malchárek vehementne bránil špekuláciam o jeho konkrétnom mene, dá sa očakávať, že to bude niektorá z ruských firiem. Minister totiž priznal, že okrem predloženej koncepcie rozvoja Transpetrolu sa bude prihliadať aj na udržanie dobrých vzťahov s Ruskou federáciou.

Slovenský prepravca je v súčasnosti v rukách jednej z početných dcér Jukosu spoločnosti Jukos Finance. Holadský súd odblokoval v novembri jej aktíva, takže v súčasnosti môže dôjsť aj k predaju Transpetrolu (aj keď podľa ministerstva sa pripravujú ďalšie predbežné opatrenia súdov, ktoré by mohli opätovne zablokovať predaj zahraničných aktív ropnej korporácie Jukos). Jirko Malchárek chce využiť práve tento čas na zrealizovanie celej transakcie. V opačnom prípade podľa neho hrozí, že sa Transpetrol stane súčasťou exekúcie, čo by malo negatívny dosah aj na slovenský vplyv v  spoločnosti.
Rezort hospodárstva má už k dispozícii určitý okruh kandidátov na podiel v Transpetrole, ktorý si doniesol minister Malchárek zo svojho rokovania v Moskve. Očakáva sa však, že oficiálne ich oznámi až výkonný šéf Jukos Oil Steven Theede, ktorý do Bratislavy zavíta v piatok. Dá sa predpokladať, že medzi odporúčanými subjektmi budú ruské firmy. Hlavnú produkčnú jednotku Jukosu totiž už dnes vlastní štátny Rosnefť a podľa odborníkov všetko smeruje k tomu, že sa mu podarí získať celú skupinu. Ťažko sa dá očakávať, že by sa medzi preferovanými subjektmi ocitla firma, s ktorou nebudú súhlasiť v Kremli. Aj keď ten nemá oficiálne právo rozhodovať o zahraničných aktívach bývalého ropného gigantu. „Loptička teraz nie je na našej strane ihriska,“ konštatoval Jirko Malchárek.
Definitívne padla možnosť spätného odkúpenia akcií a ich následnej privatizácie štátom, keďže podľa ministra by to jednak prinieslo stratu, jednak by sme sa museli vyrovnať s veriteľmi Jukosu. Rovnaký názor na riešenie celej veci má podľa neho aj ruská strana, a tak by bolo prekvapením, keby nakoniec došlo v pripravovanom odpredaji 49 % podielu správcu ropovodu Družba na Slovensku k vážnym problémom. Preprava ropy totiž znamená pre Moskvu výborný nástroj na presadzovanie svojej predstavy budúcej energetickej politiky v Európe. Nie je tajomstvom, že Rusi nie sú spokojní ani s cenami, ani so skladbou ropných produktov.

Ropa v Slovnafte nechýbala
Slovnaft nedostal 260-tisíc ton ropy pre problémy s jej distribúciou. Podľa ministra hospodárstva J. Malchárka sa surovina v Rusku síce vyťažila, ale štátna spoločnosť Transnefť ju nezaradila do trafikonu na prepravu. „Nie je problém v ťažbe, ale v súkromných zmluvách,“ uviedol Malchárek, to však hovorkyňa Slovnaftu Kristína Félová odmietla. Rafinéria podľa nej v piatok dodala ministerstvu hospodárstva list, v ktorom popísala príčiny problémov a očakáva, že vládna intervencia celú situáciu vyrieši. „K prerušeniu dodávok ropy na Slovensko však nedošlo,“ informovala Félová s tým, že keby chýbajúcich 260-tisíc ton pritieklo, sú schopní ich uskladniť a spracovať. Slovensko má s Ruskou federáciou uzatvorenú zluvu na odber do 6 mil. ton ropy ročne.
Slavomír Šikuda


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mandelson: dohoda nie je možná
<< predchádzajúci článok
V skratke