Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. júla 2017

OSN: Zadržaným tureckým aktivistom hrozí mučenie



Zasadanie OSN, ilustračná snímka.



Zdieľať
Zasadanie OSN, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Ženeva 7. júla (TASR) - Skupina ľudskoprávnych aktivistov a expertov, ktorých tento týždeň zatkli pri Istanbule, čelia vysokému riziku mučenia. Vyhlásil to dnes Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR). Informovala o tom agentúra AP.


"Vyjadrujeme vážne obavy z toho, že tieto osoby boli zatknuté počas workshopu o digitálnej bezpečnosti a ochrane obhajcov ľudských práv," vyhlásila hovorkyňa OHCHR Liz Throssellová na tlačovej konferencii.

Turecké úrady v stredu večer zatkli osem tureckých aktivistov vrátane riaditeľky miestnej pobočky Amnesty International (AI), ako aj nemeckého a švédskeho experta, ktorí pomáhali pri workshope.

Zadržaný bol i majiteľ hotela na ostrove pri Istanbule, kde sa daný seminár konal. "Obávame sa, že sú vo vážnom ohrození mučenia a iných krutých, nehumánnych alebo dehonestujúcich praktík," dodala Throssellová.

Inkriminovanú skupinu vypočúvajú ohľadom údajného "členstva v ozbrojenej teroristickej organizácii," čo ešte viac zdôrazňuje obavy OSN, že Ankara využíva na potlačenie politických práv protiteroristické zákony, uviedla hovorkyňa.

"Obhajcovia ľudských práv nesmú byť umlčovaní," varovala Throssellová a vyzvala Turecko, aby aktivistom umožnilo vykonávať svoju prácu.

Počas mimoriadneho stavu, ktorý bol v krajine vyhlásený po vlaňajšom neúspešnom pokuse o vojenský prevrat, úrady zatvorili množstvo skupín zo sféry občianskej spoločnosti.

Od pokusu o prevrat v Turecku zároveň prebiehajú politické čistky a zo štátnej služby a armády i súkromného sektora prepustili už vyše 100.000 ľudí; ďalších takmer 50.000 ľudí zatkli a obvinili z účasti na puči alebo z prepojenia na pučistov.

Spočiatku sa vlna zatýkania sústreďovala na prívržencov exilového duchovného Fethullaha Gülena, ktorého súčasné turecké vedenie obviňuje zo zosnovania vojenského prevratu a zo snahy podkopať autoritu tureckej vlády a zosadiť ju. Neskôr sa však okruh prenasledovaných rozšíril aj na ďalších oponentov súčasnej vlády vrátane aktivistov a politikov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V programe spolupráce ČR-SR zazmluvnili projekty za vyše 100 mil.eur
<< predchádzajúci článok
Polícia v Hamburgu žiada o posily pre protesty proti summitu G20