28. apríla 2016
Americký prezident Barack Obama (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/APŽeneva 28. apríla (TASR) - Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura vyzval dnes Spojené štáty a Rusko, aby intervenovovali na
"najvyššej úrovni" a pomohli tak oživiť pozastavené sýrske mierové rozhovory. Informovali o tom svetové agentúry Reuters a AP.
"Neexistuje dôvod, prečo by obe (mocnosti), ktoré už vložili také množstvo politického kapitálu do úspechu (sýrskych) rokovaní a ktorých spoločným záujmom je, aby sa Sýria neocitla v ďalšom kole vojny, neboli schopné oživiť to, čo vytvorili," povedal de Mistura.
Vyslanec OSN sa takto vyjadril krátko po tom, ako prostredníctvom videokonferencie informoval Bezpečnostnú radu OSN o výsledkoch pozastavených rozhovorov. Najnovšie kolo mierových rokovaní totiž uviazlo na mŕtvom bode po tom, ako sa väčšina opozície z rozhovorov stiahla.
De Mistura dnes zároveň vyjadril nádej, že by sa mierové rozhovory mohli obnoviť v máji, najprv je však podľa neho potrebné dosiahnuť dodržiavanie prímeria v oblasti, uvádza agentúra AP.
Hlavná organizácia zastrešujúca sýrsku opozíciu a povstalecké skupiny - Najvyšší rokovací výbor (HNC) - zrušila minulý týždeň svoju účasť na rokovaniach v Ženeve na protest proti údajnému porušovaniu prímeria, poklesu dodávok humanitárnej pomoci Sýrčanom a nedostatku pokroku v rokovaniach o prepustení zadržaných v Sýrii.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR