Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. októbra 2015

OSN víta ocenenie občianskej spoločnosti Nobelovou cenou za mier



Nová predsedníčka nórskeho Nobelovho výboru Kaci Kullmanová Fiveová vyhlasuje nositeľa Nobelovej ceny mieru za rok 2015 v Oslo v piatok 9. októbra 2015.



Zdieľať
Nová predsedníčka nórskeho Nobelovho výboru Kaci Kullmanová Fiveová vyhlasuje nositeľa Nobelovej ceny mieru za rok 2015 v Oslo v piatok 9. októbra 2015. Foto: TASR/AP
Ženeva/Tunis 9. októbra (TASR) - Hovorca Organizácie Spojených národov v Ženeve uvítal dnes udelenie Nobelovej ceny mieru kvartetu pre národný dialóg v Tunisku, pretože, ako uviedol, "potrebujeme občianske spoločnosti, aby pomohli napredovať mierovým procesom".


Hovorca ženevského sídla OSN Ahmad Fawzí dnes na brífingu uviedol, že "ide o skvelý príklad: Tunisko je jednou z tých arabských krajín, ktoré vyšli z tzv. arabskej jari a otrasov v tejto časti sveta najlepšie".

Husajn Abásí, generálny tajomník tuniskej odborovej organizácie UGTT - jedného z ocenených subjektov - dnes pre agentúru Reuters v reakcii na udelenie Nobelovej ceny uviedol, že "pre región je to posolstvo o sile rokovaní a dialógu".

"Je to veľká radosť a dôvod na pýchu pre Tunisko, ale aj nádej pre arabský svet," spresnil Abásí. Dodal, že je to odkaz pre "náš región, aby zložil zbrane, sadol si a hovoril za rokovacím stolom".

Kvarteto vzniklo v lete roku 2013, keď bol demokratizačný proces v Tunisku ohrozený sociálnymi nepokojmi a sériou vrážd, ktoré boli negatívnymi dôsledkami tzv. jazmínovej revolúcie z roku 2011. Udelenie Nobelovej ceny podľa Abásího "korunuje viac ako dva roky úsilia vynaloženého kvartetom, keď bola krajina ohrozená na všetkých frontoch." "Som šťastný," povedal a dodal, že členovia kvarteta nečakali, že získajú Nobelovu cenu.

Dodal, že UGTT, Tuniská konfederácia priemyslu, obchodu a remesiel (UTICA), Tuniská liga pre ľudské práva (LTDH) a Tuniská komora advokátov sa spojili, aby sa pokúsili "dostať krajinu z krízy".

Udelenie prestížnej nobelovky práve tuniskému kvartetu ocenila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá bola favoritkou na túto cenu za svoju ústretovosť voči migrantom prichádzajúcim do EÚ z krajín zmietaných vojnou. Jej hovorca Steffen Seibert uviedol, že voľba Nobelovho výboru je "excelentná".

Pozitívne už medzičasom voľbu Nobelovho výboru ohodnotili aj švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová a bývalý poľský prezident a nositeľ Nobelovej cena mieru Lech Walesa.

Nórsky Nobelov výbor dnes v Osle v zdôvodnení svojho rozhodnutia uviedol, že organizácie združené v kvartete pre národný dialóg v Tunisku predstavujú rozličné sektory a hodnoty a práve na základe toho kvarteto na seba zobralo rolu sprostredkovateľa a pomohlo priviesť krajinu k mierovému vývoju, pričom malo vysoký morálny kredit.

Výbor poukázal na to, že skúsenosť Tuniska dokazuje, že občianske spoločnosti a inštitúcie môžu hrať kľúčovú rolu pri demokratizácii krajiny - dokonca aj v zložitej politickej situácii - a môžu pomôcť krajinu priviesť k slobodným voľbám a pokojnému odovzdaniu moci.

Nobelov výbor upozornil, že Tunisko čelí zásadným politickým, ekonomickým a bezpečnostným výzvam. Vyjadril však nádej, že práve ocenenie kvarteta bude príspevkom pre zachovanie demokracie v Tunisku a bude inšpiráciou pre všetkých, ktorí sa na Blízkom východe, v severnej Afrike i v iných častiach sveta snažia šíriť mier a demokraciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Staré Mesto premaľovalo priechod pre chodcov načierno, bol nelegálny
<< predchádzajúci článok
Turecko sa obáva novej vlny sýrskych migrantov kvôli ruským náletom