Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. novembra 2017

OSN sa chystá hlasovať o konkurenčných rezolúciách USA a Ruska o Sýrii



Sídlo OSN v New Yorku, archívne foto.



Zdieľať
Sídlo OSN v New Yorku, archívne foto. Foto: TASR/AP
New York 16. novembra (TASR) - Bezpečnostná rada OSN sa vo štvrtok chystá hlasovať o dvoch konkurenčných rezolúciách z dielne Spojených štátov a Ruska, ktoré sa týkajú predĺženia mandátu Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu (JIM) OSN a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Sýrii. Informovala o tom agentúra Reuters.


Mandát misie JIM OPCW-OSN, ktorá bola zriadená s cieľom určiť zodpovednosť za chemické útoky v Sýrii, vyprší vo štvrtok o 24.00 h.

USA ako prvé požiadali Bezpečnostnú radu (BR) OSN o hlasovanie o svojom návrhu rezolúcie. Bezprostredne po nich požiadalo o hlasovanie Rusko. Na schválenie rezolúcie je potrebných deväť hlasov 15-člennej BR OSN a žiadne veto zo strany jej stálych členov, teda USA, Ruska, Francúzska, Spojeného kráľovstva a Číny.

Agentúra AP poznamenala, že zrejme nebude prijatý ani jeden z návrhov a JIM OPCW-OSN tak prestane fungovať, keď mu vyprší mandát.

Obsah rezolúcii priblížila ešte 3. novembra agentúra TASS. Oba dokumenty majú podľa nej odlišný časový rámec - ruské uznesenie predlžuje misii mandát do 16. mája 2018, zatiaľ čo americká verzia dáva misii zelenú na 24 mesiacov od prijatia rezolúcie.

Rusko 24. októbra vetovalo Američanmi predloženú rezolúciu BR OSN o predĺžení mandátu JIM OPCW-OSN do novembra 2018. Rusko totiž žiadalo, aby sa počkalo na správu misie o vyšetrovaní chemického útoku v sýrskom meste Chán Šajchún v provincii Idlib zo 4. apríla, ktorý si vyžiadal vyše 90 mŕtvych.

O dva dni neskôr bola správa predložená Bezpečnostnej rade OSN. Vyšetrovatelia v nej konštatujú, že "za vypustenie sarinu na Chán Šajchúnu je zodpovedná Sýrska arabská republika". Správa podporuje počiatočné zistenia expertov z USA, Francúzska a Británie, podľa ktorých bombu so sarinom zhodilo na mesto sýrske vládne lietadlo.

V utorok 31. októbra Rusko postúpilo Bezpečnostnej rade OSN a Valnému zhromaždeniu OSN svoje predbežné hodnotenie zistení vyšetrovateľov JIM OPCW-OSN a uviedlo, že sú "amatérske" a založené na "laickej metodike".

Ruský návrh rezolúcie tak požaduje revíziu predchádzajúcich záverov misie, pretože podľa názoru Moskvy vyšetrovanie nezodpovedalo medzinárodným normám. Zároveň ukladá JIM OPCW-OSN úlohu, aby čo najskôr vyslal svojich vyšetrovateľov na leteckú základňu Šajrát a na miesto "podozrivého" chemického útoku v Chán Šajchúne.

Rusko vo svojej rezolúcii vyjadruje poľutovanie nad neschopnosťou misie navštíviť miesto "údajného" útoku v Chán Šajchúne a nad tým, že vyšetrovatelia neodobrali vzorky počas návštevy leteckej základne Šajrát, ktorú západní predstavitelia a médiá opísali ako východiskový bod útoku.

Moskva tiež vyzýva na plnohodnotné vyšetrovanie s využitím všetkých možných techník, aby sa dokázalo, že sarin použitý v Chán Šajchúne bol skutočne uskladnený na základni Šajrát ešte pred útokom.

Text predložený americkou delegáciou pripravuje pôdu pre opatrenia podľa kapitoly 7 Charty OSN, ktorá umožňuje uvalenie sankcií a použitie sily v prípade, ak dôjde pri útokoch k použitiu chemických zbraní.

Americký návrh rezolúcie vyjadruje plnú podporu misii a hlboké znepokojenie nad jej nedávnymi zisteniami. Závery JIM OPCW-OSN sú podľa rezolúcie založené na vážnych a dôveryhodných dôkazoch. Dokument tiež zdôrazňuje, že vláda a iné strany v sýrskom konflikte sa musia zdržať používania, vývoja, získavania alebo skladovania chemických zbraní.

Sýria a Rusko, ktoré je spojencom Damasku, tvrdili, že jedovaté látky v Chán Šajchúne sa uvoľnili do ovzdušia, keď lietadlo zasiahlo povstalecký sklad chemických zbraní.

V reakcii na udalosť v Chán Šajchúne americké sily vypálili 7. apríla 59 striel Tomahawk na sýrsku leteckú základňu Šajrát v provincii Homs.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PORIADNY ÚLOVOK NA JACHTE: Polícia zhabala 700 kilogramov kokaínu
<< predchádzajúci článok
EÚ obhajuje pomoc Líbyi pri zachytávaní migrantov na mori