Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. februára 2019

OSN obvinila Izrael zo zločinov proti ľudskosti počas protestov v Gaze



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Ženeva 28. februára (TASR) - Z výsledkov vyšetrovania izraelského zásahu proti demonštrantom v pásme Gazy v roku 2018, ktoré vo štvrtok zverejnila Organizácia Spojených národov (OSN), vyplýva, že Izrael sa mohol dopustiť zločinov proti ľudskosti po tom, ako jeho ostreľovači vedome strieľali po deťoch, zdravotníkoch a novinároch.


Informovala o tom agentúra AFP.

"Izraelskí vojaci sa dopustili porušovania medzinárodne uznaných ľudských práv a humanitárneho práva, pričom niektoré z týchto činov môžu byť považované za vojnové zločiny, prípadne zločiny proti ľudskosti," vyhlásil Santiago Cantón, ktorý je predsedom Nezávislej komisie OSN pre protesty na okupovaných palestínskych územiach.

Vyšetrovanie iniciovala Rada OSN pre ľudské práva v Ženeve po tom, ako sa objavili podozrenia z neprimeraných zásahov izraelských ozbrojených zložiek počas protestov, ktoré v pásme Gazy prebiehali od marca do decembra 2018.

Podľa predmetnej správy malo byť zasiahnutých izraelskými ostreľovačmi viac ako 6000 neozbrojených demonštrantov, pričom podľa komisie existujú opodstatnené podozrenia, že izraelskí vojaci "strieľali na novinárov, zdravotníkov, deti a postihnuté osoby, uvedomujúc si, o koho ide".

Vyšetrovatelia spresnili, že existujú opodstatnené podozrenia, že izraelské jednotky zabíjali a spôsobovali zranenia aj Palestínčanom, "ktorí sa priamo nezúčastňovali na protestoch a nepredstavovali žiadnu hrozbu".

V správe komisia taktiež vyvrátila tvrdenia Izraela, podľa ktorých bolo cieľom protestov uskutočnenie teroristických činov, pričom uviedla, že "protesty mali občiansky charakter a jasne definované politické ciele".

Izraelský minister zahraničných vecí Israel Katz výsledky vyšetrovania odmietol a vyhlásil, že "žiadna inštitúcia nemôže ohraničovať právo Izraela na sebaobranu, ako ani jeho povinnosť brániť svojich občanov a hranice pred násilnými útokmi".

Od 30. marca 2018, keď sa protesty v pohraničí medzi Izraelom a pásmom Gazy začali, prišlo o život už najmenej 244 prevažne neozbrojených Palestínčanov. Väčšina z nich zahynula počas protestov alebo pri zrážkach s izraelskými bezpečnostnými zložkami, ďalšie obete si vyžiadali izraelské nálety alebo ostreľovanie palestínskeho územia.

Izrael obviňuje palestínske militantné hnutie Hamas, že manipuluje palestínskymi civilistami a zneužíva ich na krytie pokusov narušiť hraničné oplotenie a útočiť na izraelských civilistov i vojakov. Podľa Izraela je Hamas zodpovedný za všetky incidenty v pohraničí, aj za tie, ktorých sa dopustili malé skupiny Palestínčanov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cyklokoalícia žiada v zákone väčšiu bezpečnosť pre chodcov a cyklistov
<< predchádzajúci článok
Rocholl: Fúzia Deutsche Bank a Commerzbank nemá ekonomický zmysel