Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. mája 2014

OSN modernizuje operácie na udržanie mieru



Šéf OSN Pan Ki-mun



Zdieľať
Šéf OSN Pan Ki-mun Foto: TASR/AP
New York/Bratislava 27. mája (TASR) - Sila pre mier, sila pre zmenu, sila pre budúcnosť (A Force for Peace. A Force for Change. A Force for the Future.) - to je v roku 2014 téma Medzinárodného dňa príslušníkov mierových síl OSN. Pripadá na 29. mája a ako uviedla Organizácia Spojených národov (OSN) na svojej internetovej stránke, operácie OSN na udržanie mieru sa modernizujú, aby ich príslušníci boli schopní čeliť výzvam budúcnosti v oblasti mieru a bezpečnosti.


Medzinárodný deň príslušníkov mierových síl OSN poskytuje každý rok príležitosť vzdať poctu tisícom vojakom mierových síl OSN slúžiacim v misiách v nestabilných a nebezpečných regiónoch sveta. Zároveň dáva možnosť spomenúť si a oceniť tých príslušníkov mierových síl OSN, ktorí zahynuli pri plnení povinností. V roku 2013 prišlo o život 106 príslušníkov modrých prílb, ako sa zjednodušene hovorí mužom a ženám slúžiacim v ozbrojených zboroch OSN.

V súčasnosti je na misiách OSN vyše 116.000 príslušníkov z vyše 120 štátov vrátane Slovenska v 16 operáciách vo svete. S nasadením vlastného života vojaci, civilní pracovníci a policajti pracujú na stabilizácii situácie, ochraňujú civilistov, podporujú právny štát a ľudské práva v krízových oblastiach.

Slováci v jednotkách OSN

OSN v súčasnosti modernizuje svoje operácie na udržanie mieru tak, aby príslušníci modrých prílb boli schopní čeliť výzvam a problémom v oblasti udržania mieru, uviedol generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vo svojom posolstve. Začiatkom mája 2014 Bezpečnostná rada zriadila Medailu kapitána Mbaya Diagna. Medaila nesie meno po senegalskom dôstojníkovi, ktorý neozbrojený prišiel o život po tom, ako zachránil takmer 1000 ľudí počas rwandskej genocídy v roku 1994. Kapitán Mbaye Diagne bol príslušníkom Pomocnej misie OSN v Rwande (UNAMIR), ktorá trvala od októbra 1995 do marca 1996. Medailou kapitána Mbaya Diagna budú oceňovaní pracovníci OSN, ktorí preukážu výnimočnú odvahu, konštatoval Pan Ki-mun pri príležitosti Medzinárodnému dňu príslušníkov mierových síl OSN.

Dvaja príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) pôsobia v Pozorovateľskej misii na Blízkom východe (UNTSO) v Sýrii, v Mierovej misii OSN na Cypre (UNFICYP) je 157 príslušníkov OS SR, uviedla pre TASR hovorkyňa Ministerstva obrany Slovenskej republiky (MO SR) Martina Balleková.

Hovorkyňa rezortu obrany pre TASR načrtla históriu účasti vojakov Slovenskej republiky v mierových operáciách OSN. Začala sa písať krátko po vzniku samostatnej SR. Už 1. mája 1993 bol vyslaný ženijný prápor Mierových síl OSN (MS OSN) do misie UNPROFOR na území bývalej Juhoslávie. Na jar 1996 na základe rezolúcie BR OSN bol ženijný prápor MS OSN redislokovaný do východného Slavónska a zaradený do vojenskej zložky misie UNTAES (The United Nations Transitional Authority in Eastern Slavonia, Baranja and Western Sirmium). Angažovanosť Slovenska na Balkáne pokračovala aj po skončení misie UNTAES v roku 1998. Odvtedy prešli OZ SR v operáciách a misiách postupným kvalitatívnym vývojom. Slovenskí vojaci pôsobili pod vlajkou OSN v bývalej Juhoslávii, v Iraku, v Izraeli, Sýrii, Libanone, Namíbii, Etiópii, Erytrei, v Angole, Somálsku, Libérii, Ugande, Rwande, v Sierra Leone, Sudáne či vo Východnom Timore. Počas pôsobenia OS SR v mierových operáciách OSN zahynulo šesť slovenských vojakov, informovala Martina Balleková.

Medzinárodný deň príslušníkov mierových síl OSN sa pripomína od 11. decembra 2002

Medzinárodný deň príslušníkov mierových síl OSN vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN schválením rezolúcie A/RES/57/129 z 11. decembra 2002. Vzdalo tým poctu všetkým mužom a ženám, ktorí slúžili a slúžia v operáciách na udržanie mieru. Ocenilo ich vysokú profesionalitu, oddanosť a odvahu. Zároveň je tento sviatok príležitosťou, aby si verejnosť spomenula na všetkých, ktorí v mierových misiách zahynuli.

Deň 29. mája je spomienkou na rok 1948, keď OSN rozmiestnila v Palestíne vojakov vo svojej prvej misii na udržanie mieru.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP


Z aktivít príslušníkov mierových zborov OSN mávajú najväčší úžitok obyčajní ľudia, ktorí zároveň bývajú najzraniteľnejší v ozbrojených konfliktoch. Modré prilby dohliadajú, aby sa utečenci ako aj odídenci mohli vrátiť do svojich domovov. Dozerajú i na to, aby členovia bojujúcich strán zložili zbrane a opäť sa začlenili do spoločnosti. Usilujú sa o to, aby deti našli cestu z bojísk do školy, aby ľudia mohli uplatniť volebné právo v demokratickom hlasovaní, aby sa ľudské práva obyčajných ľudí dostali pod ochranu a mohli ich napĺňať.

Zdroje: www.un.org, www.mosr.sk

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na poslednej oficiálnej návšteve prijal I. Gašparoviča český prezident
<< predchádzajúci článok
Policajti na Orave namerali vodičovi cez štyri promile alkoholu