Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. mája 2015

OSN: Maďarský dotazník o migrácii by mohol šíriť xenofóbiu



Maďarský premiér Viktor Orbán na plenárnom rokovaní Európskeho parlamentu v Štrasburgu 19. mája 2015.



Zdieľať
Maďarský premiér Viktor Orbán na plenárnom rokovaní Európskeho parlamentu v Štrasburgu 19. mája 2015. Foto: TASR/AP
Ženeva 22. mája (TASR) - Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva dnes vyjadril "zdesenie" nad dotazníkom maďarskej vlády, ktorý spája migráciu s terorizmom a vyjadril obavy, že môže vyvolať protiimigračné nálady, informovala tlačová agentúra AP.


"Sme šokovaní písomným úvodom premiéra, ktorý naznačuje spojenie medzi migráciou a teroristickými útokmi vrátane útoku, ktorý sa uskutočnil v Paríži začiatkom januára tohto roka," uviedol úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva vo vyhlásení. "Máme tiež obavy zo znenia niektorých sugestívnych, navádzacích otázok, ktoré aktívne podporujú nepriateľstvo voči migrantom a riskujú šírenie xenofóbie v krajine."

"Národná konzultácia", ako nazval dotazník adresovaný maďarským voličom premiér Viktor Orbán, má za cieľ získať podporu pre jeho odmietnutie imigrácie a pre jeho výzvu, aby Európska únia poskytla členským krajinám viac právomocí stanovovať si vlastnú imigračnú politiku, napísala AP.

Jedna z otázok sa pýta voličov, či súhlasia s vládou, že by mala namiesto imigrácie podporovať "maďarské rodiny, aby mali deti".

Budapeštianska kancelária ľudskoprávnej organizácie Amnesty International vyzvala na bojkotovanie "národnej konzultácie" a maďarským občanom odporučila, aby poslali Orbánovi list s výzvou, aby Maďarsko rešpektovalo ľudské práva migrantov a utečencov.

"Je skutočnosťou, že svet teraz čelí najväčšej migračnej kríze od druhej svetovej vojny," citovala AP Amnesty International. "Avšak migranti nie sú zločinci a nepredstavujú hrozbu pre maďarskú spoločnosť."

Od druhej polovice roku 2014 čelí Maďarsko obrovskému nárastu počtu migrantov, prichádzajúcich cez jeho južnú hranicu so Srbskom. Väčšina z nich však rýchlo odchádza na Západ, do Rakúska a Nemecka, pripomenula AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Bátke bude protest za vybudovanie R2 a zlepšenie životných podmienok
<< predchádzajúci článok
Poľovníctvo je dôležité pre ochranu zvierat, tvrdia Lebocký a Simon