28. februára 2019
Ilustračné foto. Foto: TASR/APTripolis 28. februára (TASR) - Predseda medzinárodne uznanej líbyjskej vlády a armádny vodca, ktorý podporuje konkurenčnú administratívu na východe krajiny, sa stretli a dohodli na usporiadaní volieb. Oznámila to vo štvrtok Organizácia Spojených národov (OSN), ktorú cituje tlačová agentúra AFP.
Líder vlády národnej jednoty Fájiz Sarrádž sa stretol s Chalífom Haftarom v stredu v hlavnom meste Spojených arabských emirátov Abú Zabí, kde sa zhodli "
na potrebe ukončiť prechodnú fázu prostredníctvom všeobecných volieb, na spôsoboch zachovania stability Líbye, ako aj na zjednotení jej inštitúcií", uviedla misia OSN v Líbyi (UNSMIL).
Moc v Líbyi je rozdelená medzi súperiace administratívy a veľké množstvo milícií od roku 2011, keď došlo s podporou Severoatlantickej aliancie k zvrhnutiu a vražde diktátora Muammara Kaddáfího.
Hlavnou administratívou je Sarrádžova vláda národnej jednoty so sídlom v Tripolise a východolíbyjská administratíva podporovaná Haftarovou samozvanou líbyjskou národnou armádou.
Lídri sa vlani v máji zaviazali v dohode sprostredkovanej Francúzskom, že koncom daného roka vypíšu celoštátne voľby. Nestabilita, územné spory a rozdielnosti v tejto na ropu bohatej krajine však spôsobili odklad plánov.
Bilaterálne rozhovory, ktoré sa uskutočnili v novembri v Taliansku, odhalili hlboké rozpory aj medzi kľúčovými mocnosťami vystupujúcimi v úlohe sprostredkovateľov dialógu. Haftar hlavnú konferenciu dokonca ignoroval a zorganizoval samostatné rozhovory s medzinárodnými lídrami.
Africká únia (AÚ) vyzvala, aby sa v júli konala globálna konferencia s cieľom vyriešiť konflikt v Líbyi a dosiahnuť, aby sa v tejto krajine v októbri uskutočnili parlamentné a prezidentské voľby. Hlavy štátov zastúpených v AÚ to uviedli vo vyhlásení, ktoré zverejnili na nedávnom summite v etiópskom hlavnom meste Addis Abeba.
Komisiu AÚ zároveň lídri zastúpení na summite vyzvali, aby
"v spolupráci s OSN a líbyjskou vládou prijala všetky opatrenia potrebné na vypísanie prezidentských a parlamentných volieb v októbri 2019".
V dôsledku chaosu sa z tejto severoafrickej krajiny stal hlavný tranzitný bod pre migrantov snažiacich sa dostať do Európy. Situácia tiež napomáha džihádistickým skupinám, ktoré v ostatných rokoch spáchali v Líbyi mnoho útokov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR