Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. augusta 2016

OSN: Konflikt na východe Ukrajiny si vyžiadal vyše 9500 obetí



Konflikt na východe Ukrajiny si od apríla 2014 do júla tohto roka vyžiadal 9553 obetí na životoch a 22.137 zranených z radov civilistov, vojakov ukrajinskej armády a ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Ženeva 3. augusta (TASR) - Konflikt na východe Ukrajiny si od apríla 2014 do júla tohto roka vyžiadal 9553 obetí na životoch a 22.137 zranených z radov civilistov, vojakov ukrajinskej armády a príslušníkov protivládnych ozbrojených skupín. Oznámil to dnes v Ženeve Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR).


V správe OHCHR sa tiež píše, že od vlaňajšieho augusta zaznamenali na východe Ukrajiny najvyšší počet obetí z radov civilného obyvateľstva. Ako príklad sa uvádza, že v júni tohto roku prišlo na východe Ukrajiny o život 12 ľudí a ďalších 57 ich bolo zranených, čo je dvakrát viac ako v máji 2016 a súčasne aj najviac od augusta 2015. V júli tohto roka prišlo o život osem civilistov a 65 ich utrpelo zranenia.

Výzva na dodržiavanie prímeria

OHCHR vo svojej správe konštatuje, že "eskalácia bojov a s ňou súvisiace obete na životoch z radov civilného obyvateľstva na východe Ukrajiny za posledné dva mesiace vyvolávajú veľké znepokojenie". "Početné obete, ktoré evidujeme v posledných týždňoch, poukazujú na to, že ani ukrajinské sily, ani ozbrojené skupiny neprijímajú opatrenia potrebné na ochranu civilného obyvateľstva," upozornil úrad OSN.

Dôstojník z dobrovoľníckeho práporu "Donbas" drží bojovú zástavu. Foto: TASR/AP


OHCHR preto vyzýva zainteresované strany, aby dodržiavali režim prímeria, stiahli svojich ozbrojencov a zbrane z civilistami obývaných oblastí a zabezpečili plnenie mierových dohôd uzavretých v bieloruskom Minsku, ktoré zakotvujú aj nariadenie stiahnuť zo styčnej línie ťažké zbrane. Túto klauzulu však bojujúce strany v praxi často nedodržiavajú, o čom podľa OHCHR svedčí aj charakter zranení civilistov.

OHCHR v správe uvádza, že zaregistroval aj oznámenia o drancovaní domov a bytov, ostreľovaní škôl alebo ich zaberaní, a to tak vládnymi, ako aj protivládnymi silami.

Vo výbere sú prevažne fotografie z minuloročného leta až do 31. júla. Sú z miest Semionovka, Kramatorsk, Snežnoe, Šachťorsk či Slaviansk v oblasti Donbas. Ranení a zabití ukrajinskí vojaci, zničené budovy, tiež detský domov a iné objekty, vojaci domobrany strieľajúci z mínometov či obyvateľ naberajúci vodu z potoka, pretože voda z vodovodu netečie niekoľko týždňov, sú smutné dôsledky vojnového stavu. Foto: FOTO JD


Nevyznačené mínové polia

Správa upozorňuje, že cez styčnú líniu v jej piatich kontrolných bodoch denne prechádza od 25.000 do 30.000 ľudí, pričom v ich okolí sú nenáležite vyznačené mínové polia. V posledných dňoch sa situácia na styčnej línii zhoršila ešte viac, keď obe strany začali s delostreleckými prestrelkami.

OHCHR tiež v správe pripomenul, že vláda v Kyjeve sľúbila ratifikovať tzv. rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu, k čomu však doteraz nedošlo. OHCHR upozornil, že takýto krok by sa mohol stať "stimulom pre bojujúce strany na Ukrajine, aby rešpektovali vládu zákona a zabezpečili ochranu civilných osôb".






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Južnej Afrike sa konajú voľby do miestnych samospráv
<< predchádzajúci článok
Mladiství delikventi na Slovensku najčastejšie kradnú a lúpia