Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. februára 2010

OSN: Izrael preverí údajné vojnové zločiny v Gaze



Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun oceňuje záujem Izraela preveriť všetky podozrenia, že armáda židovského štátu počas minuloročnej ofenzívy v Pásme Gazy ...



Zdieľať
Ilustračné foto SITA, AP


OSN 5. februára (WEBNOVINY) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun oceňuje záujem Izraela preveriť všetky podozrenia, že armáda židovského štátu počas minuloročnej ofenzívy v Pásme Gazy spáchala vojnové zločiny. Vyjadril sa tak vo svojej štvrtkovej správe určenej Valnému zhromaždeniu OSN, v ktorej hodnotí reakcie Izraela a Palestínčanov na septembrovú správu svetovej organizácie obviňujúcu obe strany zo zločinov na civilistoch. Podľa Pana izraelské orgány doteraz začali vyšetrovanie 150 samostatných incidentov vrátane 36 trestných konaní a vypočuli takmer stovku Palestínčanov. Napriek tomu však upozorňuje, že vyšetrovanie musí prebiehať rýchlo a dôkladne.

Pan v 72-stranovej správe konštatuje, že Izrael doteraz "preveroval všetky tvrdenia bez ohľadu na to, či bol ich zdroj neutrálny, nepriateľský alebo priateľský". Izraelský systém vyšetrovania údajných vojnových zločinov je podľa neho "porovnateľný so systémami prijatými inými demokratickými národmi", ako sú Austrália, Británia, Kanada a Spojené štáty americké. Židovský štát pritom minulý týždeň Panovi odkázal, že neplánuje vytvoriť nezávislú vyšetrovaciu komisiu, ako požaduje takzvaná Goldstoneova správa. Palestínčania príslušnú komisiu vytvorili v januári, pričom má stráviť vyšetrovaním tri mesiace. K požiadavkám OSN však rovnako pristupujú s odporom, keďže považujú za nespravodlivé, aby boli ich pochybenia prirovnávané k izraelským. V oficiálnych odpovediach na správu OSN obe strany prisľúbili, že podozrenia z vojnových zločinov dôkladne preveria.

V prípade, že Izrael a vláda palestínskeho hnutia Hamás v Pásme Gazy neuskutočnia dôveryhodné vyšetrovanie do šiestich mesiacov, správa OSN odporúča postúpiť celú záležitosť Medzinárodnému trestnému súdu v Haagu. Dokument v novembri schválilo Valné zhromaždenie OSN, ktoré vyzvalo obe strany, aby výzvu splnili do 5. februára.

SITA/AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo Venezuele rozohnali demonštrujúcich študentov
<< predchádzajúci článok
KĽDR: Zadržaného misionára plánujú prepustiť