Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. októbra 2014

Osemdesiat percent obetí obchodovania s bielym mäsom sú ženy



Európska komisia v predvečer Európskeho dňa pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi (18.10) uviedla štatistickú správu, podľa ktorej v rokoch 2010-2012, v členských štátoch EÚ bolo ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
 
Brusel 18. októbra (TASR) - Európska komisia v predvečer Európskeho dňa pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi (18.10) uviedla štatistickú správu, podľa ktorej v rokoch 2010-2012, v členských štátoch EÚ bolo zaregistrovaných 30.146 obetí obchodovania s ľuďmi.


Za zistenými štatistickými údajmi sú ľudské tragédie, zmarené nádeje a zničené plány na lepší život. Počas rovnakého obdobia bolo v celej EÚ zaevidovaných 8551 trestných stíhaní za obchodovanie s ľuďmi. Osemdesiat percent obetí obchodovania s bielym mäsom sú ženy, ale úrady zaznamenali viac ako 1000 prípadov nezákonného obchodovania s deťmi, väčšinou za účelom sexuálneho vykorisťovania.

Správa komisie ukazuje, že v uvedenom období boli vykonané mnohé opatrenia proti závažnému porušovaniu ľudských práv, došlo k zlepšeniu spolupráce s občianskou spoločnosťou, a prijali sa spoločné pokyny pre hraničné orgány a ďalšie zúčastnené strany o tom, ako lepšie identifikovať obete tohto obchodovania.

Cieľom komisie, ktorá si v sobotu pripomenie už ôsmy deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi, je odstránenie tohto fenoménu. EÚ v roku 2011 prijala smernicu o boji proti obchodovaniu s ľuďmi, vďaka čomu teraz súdy v celej Európe rovnako prísne súdia zločiny spojené s obchodovaním s ľuďmi a uplatňujú rovnaké tresty odňatia slobody. Krajiny EÚ sú okrem toho povinné poskytnúť primeranú podporu obetiam.

Konkrétne opatrenia

V stratégii pre obdobie 2012-2016 si EÚ stanovila 40 konkrétnych a praktických opatrení proti obchodovaniu s ľuďmi, pričom v popredí záujmu je ochrana a práva obetí.

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová v tejto súvislosti pripomenula, že keď pred piatimi rokmi nastúpila do svojho úradu, odstránenie obchodovania s ľuďmi sa stalo jednou z jej hlavných priorít.

"Odstránenie obchodovania s ľuďmi nebolo vtedy vysokou prioritou politického programu a bol dosť laxný postoj voči tejto trestnej činnosti v mnohých krajinách. Dnes môžeme byť hrdí na to, čo bolo dosiahnuté, aby sme zabránili tomuto modernému obchodu s otrokmi," uviedla Malmströmová.

Od slov k činom

Komisárka zdôraznila, že EÚ už prešla od slov k činom, pričom však treba naďalej neúnavne pokračovať v tejto práci. Tak v Európe ako aj za hranicami EÚ.

"Dlhujeme to ženám, mužom, dievčatám a chlapcom, ktorí sú držaní proti svojej vôli a vykorisťovaní v otrasných podmienkach. Každá jedna obeť obchodovania s ľuďmi je príliš veľkou obeťou," dodala Malmströmová.

Deti ako obete sexuálneho vykorisťovania

Krátky štatistický prehľad naznačil, že v rokoch 2010-2012 bolo v 28 členských štátoch EÚ zaznamenaných 30.146 obetí moderného otrokárstva. Až 80 percent z registrovaných obetí boli ženy, 16 percent boli deti. Viac ako 1000 detských obetí sa v tomto procese stali obeťami sexuálneho vykorisťovania. Celkove až 69 percent registrovaných obetí obchodovania s ľuďmi sa stalo terčom sexuálneho vykorisťovania, 95 percent z tohto počtu boli ženy.

Muži - 71 percent z evidovaných obetí - boli hlavne predmetom vykorisťovania pracovnej sily. Komisia spresnila, že 65 percent registrovaných obetí boli občania krajín EÚ.

V uvedenom období v členských štátoch únie došlo k 8551 trestným stíhaniam za obchodovanie s ľuďmi, z toho sa podarilo 3786 prípadov uzavrieť a vinníkov poslať za mreže. Vyše 70 percent "obchodníkov" boli muži, či už išlo o podozrivých, stíhaných alebo odsúdených.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Američania bombardovali okolie mesta Kobané, spojenci útočili v Iraku
<< predchádzajúci článok
Al-Kájda podporila Islamský štát v jeho boji proti USA