Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. augusta 2016

Osem z desiatich stredoškolákov si v lete prilepší brigádami



Viac ako polovica školákov v lete brigáduje, zo stredoškolákov si takto vypomáha osem z desiatich študentov. Zarobené peniaze využívajú najmä na kúpu oblečenia, ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Bratislava 18. augusta (TASR) - Viac ako polovica školákov v lete brigáduje, zo stredoškolákov si takto vypomáha osem z desiatich študentov. Zarobené peniaze využívajú najmä na kúpu oblečenia, novších mobilných telefónov či na cestovanie. Až 80 % z nich si nejakú časť peňazí odloží aj na sporiaci účet. Ukázali to výsledky prieskumu organizácie JA Slovensko, ktorá testovala študentov od 13 do 20 rokov v rámci programu Viac ako peniaze.


Ako uviedli dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi Peter Kalčevský, programový manažér JA Slovensko a Katarína Vatrtová, vedúca oddelenia Bežných účtov a transakcií VÚB, na Slovensku dostáva vreckové 66 % žiakov základných škôl (ZŠ) a 77 % stredoškolákov. Aj napriek tomu mladí nezaháľajú a usilujú sa zarobiť si aj vlastné peniaze.

S brigádou má skúsenosti viac ako polovica žiakov ZŠ a až 80 % stredoškolákov. Takmer polovica opýtaných stredoškolákov má založený účet v banke, vyše 65 % používa mobil či internet banking a skoro všetci aj platobnú kartu. Podľa skúseností učiteľov je však rozdiel medzi väčšími mestami a vidiekom. Deti v menších mestách a obciach prichádzajú do kontaktu s modernými platobnými nástrojmi v neskoršom veku. V nižšom veku ešte účet nepotrebujú, pohybujú sa blízko domova a aj možnosti využitia platobnej karty sú tu obmedzenejšie. Rodičia im ho väčšinou založia až keď odchádzajú študovať do iného mesta alebo bývajú na internáte.

Podľa ankety VÚB si mladí od 14 do 22 rokov počas tohtoročných prázdnin zarobili priemerne 550 eur. Peniaze využili na oblečenie (40 %), mobil alebo elektroniku (30 %), cestovanie a festivaly (30 %). Kým investíciu do oblečenia preferovali najmä mladšie ročníky, študenti po sedemnástke investovali skôr do cestovania a festivalov. Sporí si takmer 90 % z opýtaných, konkrétny cieľ sporenia uviedli len niektorí, z toho prevažovali dôvody ako auto, nový mobil či jednoducho pre budúcnosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislave chýba 3039 odovzdaných hárkov z petície proti hazardu
<< predchádzajúci článok
Obžalovaný z útokov močom Martin M. odmieta vinu