Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. marca 2019

Osem slovenských europoslancov hlasovalo za smernicu o copyrighte



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Brusel/Štrasburg 26. marca (TASR) - Osem z trinástich slovenských europoslancov v utorok v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu hlasovalo za prijatie smernice EÚ o autorských právach (smernica o copyrighte).


Proti reforme smernice z roku 2001 hlasovali Monika Beňová (Smer-SD), Richard Sulík (SaS), Branislav Škripek (OĽaNO) a Jana Žitňanská (NOVA). Hlasovania sa zdržala Anna Záborská (Kresťanská únia). Za prijatie modernej smernice pre potreby digitálneho veku zahlasovali Pál Csáky (SMK), Eduard Kukan (nezávislý), Vladimír Maňka (Smer-SD), Miroslav Mikolášik (KDH), József Nagy (Most-Híd), Monika Smolková (Smer-SD), Ivan Štefanec (KDH) a Boris Zala (nezávislý). Kukan, ktorý je členom politickej skupiny európskych ľudovcov (EPP), pripomenul, že najspornejšie boli vnímané články 11 a 13 uvedenej smernice, ktoré hovoria o odmeňovaní tvorcov obsahov šírených cez internet a o dodržiavaní autorských práv na internete. "Verím, že EÚ potrebuje nové, moderné pravidlá na ochranu autorských práv v digitálnom svete. Ľudia, ktorí sa živia kreatívnou, originálnou prácou, musia byť za svoju tvorbu spravodlivo odmenení. Inak v Európe ohrozíme kvalitu nielen médií, ale aj kreatívneho priemyslu či umenia," uviedol. Dodal, že EÚ musí mať kvalitnú legislatívu, ktorá citlivo zohľadní slobodu slova a prejavu v digitálnom prostredí, aj preto hlasoval tak, aby boli podporené oba tieto princípy.

Kukan spomenul aj "antikampaň", ktorá v posledných dňoch šírila poplašné správy o obmedzovaní internetu. Spresnil, že platformy ako Wikipedia, Dropbox, Ebay a podobne pod túto smernicu nespadajú a majú z nej výnimku. Rovnako aj šírenie citácií, kritík, recenzií, karikatúr či paródií, ktoré boli vylúčené z autorských pravidiel.

Beňová, z parlamentnej skupiny európskych socialistov (S&D), uviedla, že hlasovala proti smernici, pretože v texte boli zachované aj sporné články 11 a 13. Pre TASR uviedla, že "ide o zásadný zásah do práv občanov mať bezplatný prístup k informáciám".

Štefanec, šéf slovenskej delegácie EPP v europarlamente, smernicu ocenil, lebo má za cieľ prispôsobiť európsku legislatívu zmeneným podmienkam na trhu a ochrániť autorov obsahu pred krádežami, nelegálnym obohacovaním a zneužívaním cudzej tvorby.

"Rozvoj nových foriem komunikácie umožnil oveľa jednoduchšie a menej kontrolovateľné šírenie autorského obsahu. Bez funkčnej legislatívy na ochranu práv autorov však budeme svedkami úpadku kvalitnej tvorby, alebo jej obmedzenia len na platené služby. Navyše sme svedkami toho, že diela sú zneužívané rôznymi pochybnými či dezinformačnými stránkami na obohacovanie, či šírenie klamstiev," uviedol pre TASR.

Podľa poslanca EP reformou smernice z roku 2001 zabezpečil, aby internetoví giganti s miliardovými tržbami viac dohliadali na to, aký obsah šíria a či nie je používaný bez vedomia pôvodného autora. Zdôraznil, že neziskové a vzdelávacie projekty, ako je Wikipédia a tiež malé a stredné podniky, sú z pôsobnosti tejto legislatívy vyňaté. "Verím, že aj vďaka dnešnému hlasovaniu bude internet bezpečnejšie, spravodlivejšie a slobodnejšie miesto na výmenu informácií," skonštatoval Štefanec.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Smernica o copyrighte prešla, ale rozdelila EP na dva tábory (26. 3. 2019)



nasledujúci článok >>
Kurz eura klesol pod 1,13 USD/EUR
<< predchádzajúci článok
K USA smeruje ďalšia karavána stredoamerických migrantov