Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. októbra 2014

Organizátori predajných akcií majú informačné povinnosti voči SOI



Foto z ukážky filmu Šmejdi



Zdieľať
Foto z ukážky filmu Šmejdi Foto: youtube.com
Bratislava 22. októbra (TASR) - Praktiky predajcov pri organizovaní rôznych prezentačných akcií sa od prijatia novely zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji zmenili.


"Podnikajúce subjekty svoje akcie pomenúvajú inak, neprezentujú ich ako predajné, alebo presúvajú svoje aktivity do domov, poprípade si vytvárajú zoznamy oslovených klientov a iných ľudí na svoje akcie nepúšťajú," upozornila TASR hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) Danuša Krkošová.

SOI zaznamenala konanie viacerých podujatí pod názvom zdravotné semináre, prednášky o zdravom životnom štýle, informačné kampane pri zavádzaní nových produktov, počas ktorých si záujemcovia môžu výrobky po 15 dňoch od akcie objednať cez internet. "V takých prípadoch nepodliehajú oznamovacej povinnosti na SOI. Napriek opakovaným kontrolám SOI doteraz nepreukázala predaj výrobkov priamo na mieste alebo do 15 dní," konštatovala Krkošová.

SOI sa naďalej zameriava hlavne na akcie, ktoré predajcovia nezverejnili na webovom mieste SOI, ako aj na také, ktoré oznámili telefonicky, alebo na ktoré dostala podnet od občanov.

"Významným ochranným inštitútom pre spotrebiteľa je zákonná úprava, podľa ktorej zmluva uzavretá počas predajnej akcie, vrátane zmluvy vzájomne závislej, nevznikne, ak si organizátor alebo predávajúci nesplnia oznamovaciu povinnosť, alebo ak ústredný inšpektorát SOI písomné oznámenie nezverejní. Ďalej, ak organizátor alebo predávajúci uskutočnia predajnú akciu v rozpore s písomným oznámením, alebo ak predmetom zmluvy je tovar alebo služba, ktoré v písomnom oznámení zahrnuté neboli," upozornila Krkošová. Tieto štyri dôvody, ako povedala, zakladajú situáciu, keď sa na akúkoľvek na akcii uzavretú zmluvu bude hľadieť ako keby nikdy nevznikla. "Predávajúci majú povinnosť poskytnúť spotrebiteľovi aj formulár na odstúpenie od zmluvy," doplnila Krkošová.

Situácia sa výrazne zlepšila, o čom podľa Krkošovej svedčí aj rapídny pokles počtu prijatých podnetov. "V období pred účinnosťou novely už zrušeného zákona o podomovom a zásielkovom predaji SOI zaevidovala 500 podnetov, v súčasnosti je ich 78 a z prešetrených 27 bolo 20 opodstatnených."

SOI od začiatku roka prijala celkom 911 oznámení od šiestich firiem, z toho 584 bolo zverejnených, 282 na svojom webovom sídle nezverejnila, pretože nespĺňali zákonom určené podmienky a desať akcií bolo stornovaných. Za opakované porušovanie povinností pri organizovaní predajných akcií podala 7 návrhov na zrušenie živnostenského oprávnenia. "SOI nemá právomoc zrušiť zmluvy pre nezákonnosť," upozornila Krkošová. Poukázala na oznámenia predajcov, ktoré sú zverejnené na webovom sídle SOI www.soi.sk. "Obsahujú napríklad prepisy telefonických pozvaní na akcie, zoznamy a cenníky výrobkov a služieb a návrhy kúpnych a úverových zmlúv, všetko informácie, ktoré sú verejnosti prístupné," dodala hovorkyňa SOI.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štátny ústav pre kontrolu liečiv stopol vývoz šiestich liekov zo SR
<< predchádzajúci článok
Nechajte si skontrolovať komín, inak riskujete problém