15. marca 2018
Tisíce Maďarov zo všetkých kútov krajiny, ale aj vyše tisíc Poliakov, sa zúčastnilo v Budapešti vo štvrtok 15. marca v deň štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-49 na takzvanom Pochode mieru. Cieľom tejto iniciatívy, ktorá vznikla v roku 2012, je vyjadriť podporu vláde premiéra Viktora Orbána. Foto: TASR Ladislav VallachBudapešť 15. marca (TASR) - Tisíce Maďarov zo všetkých kútov krajiny, ale aj vyše 1000 Poliakov sa zúčastnili v Budapešti vo štvrtok v deň štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-49 na tzv. Pochode mieru. Cieľom tejto iniciatívy, ktorá vznikla v roku 2012, je vyjadriť podporu vláde premiéra Viktora Orbána.
V poradí už šiesty pochod zorganizovalo združenie Fórum občianskeho zomknutia (CÖF). Predseda a jeden zo zakladateľov CÖF László Csizmadia vyhlásil, že Brusel sa pokúša opäť urobiť z Maďarska a Poľska kolónie, a preto má toto maďarsko-poľské zomknutie veľký význam.
Vztýčením štátnej vlajky s vojenskou poctou na Kossuthovom námestí v Budapešti za účasti maďarského prezidenta Jánosa Ádera a predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra sa vo štvrtok 15. marca 2018 začali ústredné oslavy štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-49. Foto: TASR Ladislav Vallach
Podľa Csizmadiu je Pochod mieru upozornením pre Európu.
"Občianska sféra musí pracovať na tom, aby bol v centrále Európskej únie vypočutý aj hlas tých, ktorých názor doposiaľ nevypočuli," dodal.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki napísal list Poliakom, ktorí pricestovali do maďarského hlavného mesta. Povzbudil ich k tomu, aby ich občiansky hlas zaznel tak hlasno, aby ho bolo počuť aj v Bruseli.
Účastníci pochodu, ktorých je podľa organizátorov vyše 100.000, smerovali na Kossuthovo námestie, kde prednesie prejav predseda vlády Orbán.
V okolí námestia, na ktorom je aj budova parlamentu, je v pohotovosti množstvo policajtov s desiatkami vozidiel.
Spravodajca TASR Ladislav Vallach
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR