Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. apríla 2016

Oravské kultúrne stredisko oživuje podoby tradičného textilu



Na snímke vzorka motívov na modrotlač.



Zdieľať
Na snímke vzorka motívov na modrotlač. Foto: TASR/ Martin Baumann
Dolný Kubín 27. apríla (TASR) - Oravské kultúrne stredisko (OKS) upriamilo v tomto roku pozornosť v oblasti ľudovej umeleckej a remeselnej činnosti práve na textil, jeho tradičné podoby i uplatnenie a premeny pôvodných foriem v súčasnosti. Cieľom týchto aktivít je podľa riaditeľa OKS Miroslava Žabenského vyhľadávať a prezentovať, ale najmä zviditeľniť a propagovať nielen tradičné remeslá súvisiace s výrobou a spracovaním textilu a ľudového odevu, ale i šikovných výtvarníkov a výrobcov, ktorí inšpirovaní tradíciou, prinášajú nové pohľady.


"Sú znateľné napríklad v uplatnení folklórnej ornamentiky v súčasnom odeve alebo v bytových doplnkoch z tradičných textilných materiálov," uviedol. Orava má podľa neho dlhú a bohatú históriu spracovania látok z prírodných rastlinných i živočíšnych materiálov. "Dolná Orava - Párnica a Veličná sú známe tradíciou modrotlače, Malatiná tkanými kobercami a bohatú a často i zabúdanú históriu má plátenníctvo a plátennícke rodiny najmä v Zubrohlave, Bobrove či dnes už zatopenej Slanici," vymenoval Žabenský s tým, že zaujímavá je aj súčasnosť spracovania ovčej vlny do súkna reprezentovaná dielňami Pavla Martáňa v Oravskom Bielom Potoku a Kataríny Turácovej v Rabčiciach.

Sériou tvorivých dielní predstavilo OKS výrobu modrotlače. Stretnutia viedol mladý výtvarník Matej Rabada vo svojej dielni, ktorá je jediná na Slovensku. Účastníci sa na nich zoznámili nielen s históriou, ale i technológiou tradičného spôsobu farbenia látok. Podoby modrotlače, technológiu výroby i predmety inšpirované touto pôvodnou technikou farbenia prináša i aktuálna výstava nainštalovaná vo výstavných priestoroch OKS v Dolnom Kubíne do 11. mája.

Ďalšími aktivitami OKS zameranými na prezentáciu textilu bude profilová výstava dielne Jochových zo Strážnice, ktorá má 110-ročnú históriu. V priestoroch strediska sa záujemcovia budú môcť od 13. mája do 1. júna zoznámiť s tradičnou technológiou modrotlače i súčasnými výrobkami dielne. Nadšenci z hornooravskej Zubrohlavy z Občianskeho združenia Zubor zas pripravujú 16. júla prvý ročník Plátenníckych dní. V obci Malatiná, známej tradíciou ručne tkaných slovenských kobercov, ožijú na výstave v rámci festivalu Bačovské dni 9. a 10. júla tradičné malatinské vzory. Súčasťou 41. Podroháčskych folklórnych slávností v Zuberci bude od 5. augusta v jednom z objektov Múzea oravskej dediny výstava modrotlače Mateja Rabadu a zbierok Oravského múzea, výroba modrotlače bude prezentovaná opäť aj na tvorivých dielňach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na štadióne v Poprade upravia ľadovú plochu, splnia európske podmienky
<< predchádzajúci článok
Pri zrážke s vlakom zahynul pri Košiciach neznámy muž