Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. januára 2010

Opozičný novinár dostal 7 rokov za protesty



Arménsky súd odsúdil v utorok opozičného novinára na sedem rokov väzenia za jeho účasť na masových povolebných protestoch vo februári 2008, pri ktorých ...



Zdieľať
Foto: Ilustračné foto archív


JEREVAN 19. januára (WEBNOVINY) - Arménsky súd odsúdil v utorok opozičného novinára na sedem rokov väzenia za jeho účasť na masových povolebných protestoch vo februári 2008, pri ktorých zahynulo desať ľudí. Nikolu Pašiniana, opozičného aktivistu a redaktora denníka Hajkakan Žamanak, uznal súd vinným z "organizovania masových nepokojov". Informovala o tom hovorkyňa jerevanského súdu Alina Engoianová.

Pašinian bol jedným z hlavných organizátorov protestov po prezidentských voľbách vo februári 2008, v ktorých neuspel bývalý prezident Levon Ter-Petrosjan. Ich víťazom sa stal Serž Sarkisjan. Polícia proti tisícom demonštrantov zasiahla a pri stretoch zahynulo osem civilistov a dvaja policajti, vyše 200 ľudí bolo zranených.

Pašinian sa od nepokojov ukrýval, no sám sa odovzdal do rúk polície v júli minulého roku. V januári neúspešne kandidoval za poslanca v doplňovacích voľbách, čím chcel získať imunitu. Opozičný Arménsky národný kongres v reakcii na dnešný verdikt súdu vyhlásil, že rozsudok je porušením medzinárodného práva. "Toto ukazuje, ako súčasný režim opovrhuje nielen zákonmi, ale aj rezolúciami Rady Európy, ktoré hovoria, že ľudia, ktorí sa nedopustili násilných činov a ktorí sa postavili pred súd, majú byť oslobodení," povedal hovorca strany Levon Zurabian. Arménsko čelí kritike a nátlaku Rady Európy, aby prepustilo opozičných aktivistov, voči ktorým údajne vznieslo "politicky motivované obvinenia".

Arménsky parlament v júni udelil amnestiu desiatkam účastníkov násilných protestov. Počas nich zatkli asi 100 ľudí a 50 z nich odsúdili za účasť na nepokojoch. Amnestia sa netýkala siedmich hlavných opozičných aktivistov vrátane bývalého ministra zahraničia Alexandra Arzumanjana, ktorých stále súdia za organizovanie demonštrácií.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hodnotenie postupov smeruje k štandardom
<< predchádzajúci článok
Stavebníctvo SR v novembri vzrástlo najviac v EÚ