Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. júna 2011

Opoziční poslanci nie sú spokojní s riešením petície sestier



Predseda NR SR Richard Sulík a predsedníčka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévayová počas odovzdania petičných hárkov Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek 17. mája 2011.Foto: SITA/Ľudovít ...



Zdieľať
sestry Predseda NR SR Richard Sulík a predsedníčka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévayová počas odovzdania petičných hárkov Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek 17. mája 2011.Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) - Opoziční poslanci nie sú spokojní s riešením požiadaviek petície Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, ktoré navrhuje vládna koalícia. "Tieto riešenia nie sú riešenia ani komplexné ani čiastočné," povedal exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD). Ten zároveň avizoval, že opozícia pripraví ešte na túto schôdzu vlastné návrhy. Naopak koaliční poslanci sestrám odkázali, že ich požiadavkám rozumejú a urobia všetko pre ich riešenie. Opozíciu zároveň vyzvali, aby z petície nevytĺkala politický kapitál.


Opoziční poslanci vo svojich vystúpeniach upozornili, že počas minulej vlády neprišli sestry so žiadnou petíciou ako aj na to, že počas ich vládnutia sa v štátnych nemocniciach zvyšovali platy štyrikrát. "Urobili sme opatrenia, ktoré zlepšili podmienky sestier v nemocniciach v pôsobnosti štátu," vyhlásil Raši. Taktiež podotkol, že za rok pôsobenia súčasnej vlády mzdy zdravotníkov zatiaľ hore nešli.

Podľa Rašiho by riešením problému nízkych miezd mohlo byť obnovenie tabuľkových platov. "Prijatie tabuľky sa stáva nevyhnutnosťou," skonštatoval Raši. Peter Kalist (SaS) mu oponoval, že tabuľky mohla vrátiť do systému aj predchádzajúca vláda, no neurobila to. Podľa neho zároveň takýto spôsob odmeňovania ľudí obmedzuje. Viliam Novotný (SDKÚ-DS) dodal, že bývalá vláda síce pridala sestrám v štátnych nemocniciach, nestarala sa však o ostatné sestry.

Jozef Valocký (Smer-SD) upozornil, že aktuálny návrh na stanovenie minimálnej hodinovej mzdy môže spôsobiť, že platy niektorých sestier ešte klesnú. Avizované zmeny považuje za nedostatočné. Opoziční poslanci poukázali aj na ďalšiu zmenu, a to možnosť, že by sestry nemuseli pracovať po 50. roku života v nadčasoch a v noci. Podľa nich sestry takúto možnosť využívať nebudú, keďže by im klesli mzdy.

V rozprave vystúpil aj minister zdravotníctva Ivan Uhliarik a minister práce Jozef Mihál. Uhliarik zopakoval, že väčšina požiadaviek z petície je splnená alebo sa na ich splnení pracuje. Za kľúčovú požiadavku označil rast miezd. Sám povedal, že ich návrh má stanoviť iba minimálnu mzdu. Osobne predpokladá, že po transformácii nemocníc na akciové spoločnosti platy ešte stúpnu. Vlani zarábali sestry v akciových spoločnostiach mesačne priemerne 942 eur.

Sestry a pôrodné asistentky zbierali podpisy pod petíciu dva mesiace, skončili v polovici apríla. Celkovo petíciu podporilo 243 tis. občanov. Vláda vzala petíciu začiatkom júna na vedomie, pričom prijala aj uznesenie, ktoré stanovuje harmonogram, kedy sa majú niektoré z požiadaviek splniť. Sestry však s navrhovanými riešeniami nie sú úplne spokojné, nepozdáva sa im najmä riešenie dvoch kľúčových požiadaviek, stanovenia minimálnej hodinovej mzdy a skoršieho odchodu do dôchodku. Chcú preto ešte rokovať.

Komora v petícii taktiež požaduje, aby štát a zamestnávatelia podporovali sústavné vzdelávanie sestier a pôrodných asistentiek a aby Ministerstvo zdravotníctva SR kontrolovalo dodržiavanie personálnych normatívov. Súčasťou petície je aj požiadavka na zriadenie samostatného odboru ošetrovateľstva na ministerstve, podpora mimonemocničnej starostlivosti, najmä agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti, a legislatívna, ale i finančná úprava poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Meny okolitých štátov v stredu posilňovali
<< predchádzajúci článok
Vláda podľa Smeru ignoruje realitu v druhom pilieri