Opozícia zváži právne kroky, ak sa zásadne nezmení tlačový zákon
Poslanci za Stranu maďarskej koalície (SMK) spolu s ďalšími poslancami opozície zvažujú ďalšie právne kroky v prípade, že parlament schváli vládnu predlohu tlačového zákona bez zásadných ...
BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) - Poslanci za Stranu maďarskej koalície (SMK) spolu s ďalšími poslancami opozície zvažujú ďalšie právne kroky v prípade, že parlament schváli vládnu predlohu tlačového zákona bez zásadných zmien. Konštatoval to v rozprave predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos.
Poslankyňa za ĽS-HZDS Katarína Tóthová kritizovala pozmeňujúci návrh poslanca Daniela Lipšica. Podľa neho by na zverejnené články nemohli písať odpovede verejní funkcionári, orgány verejnej moci alebo trestne stíhaní. Tóthová ho označila za diskriminačný, a tým aj protiústavný. Uviedla príklad, keď vo voľbách kandiduje pán Mrkvička a pán Petržlen. Kým Mrkvička kandiduje opätovne, je už verejný funkcionár, a teda v predvolebnom období by sa na neho nevzťahovala možnosť reagovať na zverejnené informácie odpoveďou, pán Petržlen kandiduje po prvý raz, nie je verejný funkcionár, a preto právo na odpoveď má. "Z toho, čo ste povedali, mal som dojem, že ste odborníčkou na zeleninu," reagoval Lipšic.
Jozef Halecký (ĽS-HZDS) považuje vládny návrh zákona za progresívny. "Tento zákon je potrebný a vyhovuje skoro všetkým zúčastneným stranám," podotkol. Niektoré body sa opravili podľa neho tak, ako to požadovala opozícia a sú tak vytvorené podmienky na to, aby v prístupe k hlasovaniu o Lisabonskej zmluve zmenili stanovisko a boli konštruktívni. Osobne mal predstavu, že dôjde k zmene viacerých paragrafov, "ale koaličná zostava, lídri sa dohodli, že zákon je takýto a bude sa vyhodnocovať po roku a prípadne aj prehodnocovať." ĽS-HZDS sa drží tejto koncepcie a zákon podporí.
Minister kultúry Marek Maďarič zo Smeru-SD naďalej obhajoval právo na odpoveď, ktoré presadzuje v takej podobe, aby sa mohlo uplatniť aj na pravdivé informácie, ktoré zverejnia noviny. Podľa neho ide o bežný princíp v Európe. Z práva na odpoveď bude mať úžitok aj čitateľ, ktorý ho nikdy nevyužije. Rád si prečíta aj vyjadrenie dotknutej osoby, podotkol Maďarič. Podľa neho inštitút presadzuje v záujme obyčajných ľudí a nie politikov.
Koalícia nemôže prijímať tlačový zákona podľa predstavy opozície, štátna moc má suverénne právo prijať vlastnú podobu zákona. "Zahraničie od nás nemôže žiadať, aby tlačový zákona do písmena vyhovoval opozícii," zdôraznil Maďarič. Podľa neho nikto nemôže povedať, že koalícia bola hluchá k výhradám, pretože prišli s pozmeňujúcimi návrhmi. Minister tvrdí, že nikto ani v zahraničí nemôže predložiť čítankový, ukážkový tlačový zákon, a preto vládna koalícia má právo prijať vlastný návrh. Maďarič je za to, aby prešiel tlačový zákon iba s pozmeňujúcimi návrhmi od koalície.
Poslanci dokončili rozpravu k spornému tlačovému zákonu. O jeho definitívnej podobe by mali hlasovať dnes o 17.00.
SITA