Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. mája 2010

OPOZÍCIA: Vláda ignoruje parlamentnú demokraciu



Zablokovanie dnešného mimoriadneho rokovania parlamentu ku gréckej pôžičke a zabezpečovaciemu mechanizmu, na ktorých sa dohodla v ...



Zdieľať
radicova Iveta Radičová

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) - Zablokovanie dnešného mimoriadneho rokovania parlamentu ku gréckej pôžičke a zabezpečovaciemu mechanizmu, na ktorých sa dohodla v predchádzajúcich dňoch Európska únia, je podľa opozície ignorovaním princípov parlamentnej demokracie zo strany vládnej koalície. „Strhla sa lavína, pod ktorou sa zakazuje dýchať, rozmýšľať, navrhovať a ponúkať riešenia. Situácia je naozaj veľmi vážna,“ konštatovala po prerušení rokovania volebná líderka opozičnej SDKÚ-DS Iveta Radičová.

Predseda NR SR Pavol Paška po dvoch neúspešných pokusoch začať mimoriadnu schôdzu prerušil toto rokovanie pre neuznášaniaschopnosť parlamentu do štvrtka rána. Radičová preto vyzvala koaličný Smer-SD, aby svoj postoj blokovať rokovanie prehodnotil. „Ja dúfam, že strana Smer-SD prehodnotí svoj postoj, že naozaj najrozumnejšie riešenie je diskutovať tam, kde sa diskutovať má a neobťažovať občanov a znižovať dôveryhodnosť každej politickej strany,“ povedala. Radičová zároveň odmietla tvrdenia, že SDKÚ-DS svojimi návrhmi ide proti spoločnej Európe a euru ako takému. „Keby sme sa rozprávali na pôde parlamentu, tak by bolo zrejmé, že svojimi riešeniami a návrhmi neohrozujeme euro,“ konštatovala. Ako však dodala, SDKÚ-DS naďalej trvá na tom, že pôžičku za nezodpovedné správanie sa vlád, bánk a nezodpovedných európskych inštitúcií odmieta. Jediným riešením sú podľa Radičovej zásadné reformy.

Za opovrhovanie parlamentnou demokraciou označil aktuálnu situáciu aj Pavol Hrušovský z KDH. „Považujeme v parlamentnej demokracii za normálne, je to dokonca povinnosť vlády, aby predstúpila pred Národnú radu SR a ozrejmila občanom Slovenskej republiky, aké záväzky vlastne prijala,“ povedal Hrušovský s tým, že je znepokojený takýmto vývojom parlamentnej demokracie. „Vyjadrujem veľké obavy nad tým, ak by tento vývoj mal pokračovať ďalej, čo sa môže ešte na Slovensku udiať,“ dodal. Premiér Robert Fico by si pritom podľa Hrušovského straníckeho kolegu Daniela Lipšica mal uvedomiť, že pôžička Grécku sa nebude platiť z jeho peňazí, ale z peňazí všetkých daňových poplatníkov. „Tí majú právo na to, aby o tom v parlamente prebehlo rokovanie. To, čo urobil premiér Fico a jeho vládna koalícia, je prejav zbabelosti,“ povedal Lipšic.



Dozvedieť sa o pôžičke a celom Európskou úniou schválenom mechanizme majú občania právo aj podľa Józsefa Berényiho z SMK. „Chceme informácie, chceme jasnú víziu, chceme poznať konštrukciu,“ povedal.
Premiér Robert Fico dnes po rokovaní vlády kritizoval zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Podľa jeho slov nemá o čom rokovať. Ako dodal, Smer-SD sa na schôdzi nezúčastní a verí, že schôdza nebude. Pripomenul, že Slovensko zatiaľ Grécku žiaden úver nedáva a vláda nepripravila ani žiaden návrh, o ktorom by sa malo rokovať.
Rokovanie iniciovali tri opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a SMK, ktoré podali žiadosť na jej zvolanie minulý týždeň v stredu. Podľa nich mal mať premiér na piatkových rokovaniach predsedov vlád eurozóny v Bruseli o gréckej pôžičke mandát od parlamentu.

Napriek tomu, že predseda vlády rokoval v Bruseli aj bez odobrenia národnou radou a minister financií Ján Počiatek už podpísal rámcovú veriteľskú zmluvu, na základe ktorej môžu členské štáty eurozóny začať Grécku požičiavať, opozícia a SNS chcú o postoji Slovenska ku gréckym dlhom rokovať. Ďalší pokus otvoriť mimoriadne rokovanie budú mať poslanci vo štvrtok ráno o 9:00.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda schválila navyše 138 mil. eur z eurofondov
<< predchádzajúci článok
Osud pracovníkov rezortu výstavby stále neznámy