Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. marca 2007

Opozícia považuje návrh redukcie lôžok za zlý



Podľa opozičných poslancov je návrh ministerstva zdravotníctva na redukciu lôžok v zdravotníckych zariadeniach zlý. Ako na štvrtkovom zasadnutí parlamentného výboru pre zdravotníctvo vyhlásil ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) - Podľa opozičných poslancov je návrh ministerstva zdravotníctva na redukciu lôžok v zdravotníckych zariadeniach zlý. Ako na štvrtkovom zasadnutí parlamentného výboru pre zdravotníctvo vyhlásil jeho predseda Viliam Novotný (SDKÚ-DS), návrh chce zrušiť množstvo chronických a psychiatrických lôžok, pričom najmä v prípade chronických postelí ich je v súčasnosti nedostatok. Podobná situácia je podľa Novotného aj v prípade paliatívnej starostlivosti. V súčasnosti je na Slovensku v hospicoch len niečo vyše 200 lôžok, no ministerstvo ich navrhuje zredukovať na polovicu. Pritom na lôžko v hospicoch sa podľa Novotného čaká aj niekoľko mesiacov.

Psychiatrické zariadenia majú podľa Novotného najvyššiu obložnosť, no ministerstvo ich aj tak chce redukovať. Novotný pripustil, že ministerstvo má pravdu v tom, že treba zredukovať lôžka aj v tatranských liečebniach a uznal argument, že pôvodne boli stavané aj pre pacientov z Českej republiky. Novotný však zároveň varoval, že takouto redukciou sa k zdravotnej starostlivosti v tatranských liečebniach nedostanú sociálne slabší občania. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič skonštatoval, že vyradenie z minimálnej siete neznamená zrušenie lôžok. Podľa neho liečebne v Tatrách sú už vecou podnikateľov a ak chcú mať viac lôžok, ako garantuje sieť, majú možnosť. Valentovič podľa vlastných slov odmieta zaisťovať súkromným podnikateľom klientov z verejného zdravotného poistenia.

Mária Sabolová (KDH) označila správu ministerstva za "papierovú záležitosť". Podľa nej ministerstvo použilo zlú metodiku a vychádzalo zo zlej filozofie. Podľa Sabolovej totiž najprv treba analyzovať skutočné potreby lôžok, až potom pristúpiť k reštrukturalizácii. Peter Markovič (SDKÚ-DS) upozornil, že správa vychádza z chybných údajov - pochádzajú totiž z roku 2005, zatiaľ čo vlani niektoré zdravotnícke zariadenia redukovali počet lôžok. Niektoré zdravotnícke zariadenia podľa Markoviča v správe ministerstva úplne chýbajú, ako napríklad detská ozdravovňa Železnô. Minister Valentovič poslancom oznámil, že ministerstvo už dostalo k dispozícii aktuálny stav lôžok, s ktorým budú ďalej pracovať.

P. Markovič upozornil, že ministerstvo navrhuje rušiť lôžka predovšetkým v tých nemocniciach, ktoré spravujú neziskové organizácie a vyššie územné celky. Beáta Sániová (ĽS-HZDS) oponovala tým, že ak sa budú rušiť lôžka vo fakultných nemocniciach, zníži sa tým aj možnosť výuky pre zdravotníckych pracovníkov. Ján Zvonár (Smer-SD) vyhlásil, že Bratislava bude potrebovať dokonca novú fakultnú nemocnicu a upozornil na fakt, že komplikované prípady menšie nemocnice posielajú do bratislavských koncových zariadení.

Poslanec SNS Štefan Zelník sa pripojil k V. Novotnému, ktorý požadoval prijatie zákona o sociálnej medicíne. Ako Novotný upozornil, ministerstvo navrhuje reprofilizovať lôžka na sociálne, no pre takýto druh na Slovensku chýba legislatíva. Milan Urbáni (ĽS-HZDS) vyzval ministra, aby sa vytvorila mapa zdravotníckych zariadení, do zdravotníctva sa investovalo viac prostriedkov a zaviedol sa jednotný informačný systém e-health. "A treba, aby sme nezopakovali tú istú chybu, ktorú robíme od vzniku SR - z tohto dialógu vynechávame poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a pacientov," uzavrel Urbáni.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Protivládne demonštrácie v Maďarsku prehlušili oslavy sviatku
<< predchádzajúci článok
Vláda by vraj mala pripraviť nový návrh na registráciu cirkví