Opozícia má už pripravený návrh na odvolanie Harabina
Minister spravodlivosti Štefan Harabin bude mať možnosť v Národnej rade SR hovoriť o svojom vzťahu k Bakimu Sadikimu. Opozícia má už pripravený návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Štefana ...
BRATISLAVA 17. júla (WEBNOVINY) - Minister spravodlivosti Štefan Harabin bude mať možnosť v Národnej rade SR hovoriť o svojom vzťahu k Bakimu Sadikimu. Opozícia má už pripravený návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Hlavným dôvodom podľa poslanca za KDH Daniela Lipšica je skutočnosť, že minister doposiaľ nevysvetlil svoje vzťahy so Sadikim, ktorý bol obvinený z drogovej trestnej činnosti a tiež odsúdený pre iné trestné činy, medzi iným pre trestný čin nedovoleného ozbrojovania. Lipšic celú kauzu otvoril na pôde parlamentu pred mesiacom. "Pred týždňom boli zverejnené konkrétne dôkazy, ktoré nasvedčujú, že Harabin mal nie náhodný, ale pomerne priateľský, žoviálny vzťah so Sadikim," zdôraznil dnes na tlačovej besede Lipšic. Podľa neho mal premiér Robert Fico týždeň čas, aby konal. "Nekonal, prebral zodpovednosť za to, že vo vláde má ministra spravodlivosti, ktorý má preukázateľné priateľské vzťahy s predstaviteľom albánskej drogovej mafie, " vyhlásil. Lipšic zdôraznil, že celá záležitosť nie je vecou nejakého osobného sporu, ale vec slušnosti krajiny. Poslankyňa Národnej rady SR za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská na tlačovej besede dodala, že Štefan Harabin môže byť advokátom Sadikiho na súde, ale určite nemôže stáť na čele rezortu spravodlivosti. Opozícia podá návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady vtedy, keď bude zrejmé, že parlament sa zíde a bude uznášaniaschopný.
Predstavitelia opozičnej KDH a SDKÚ-DS oznámili, že majú pripravený návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Autor: Richard Kramarik
V odôvodnení návrhu opozícia píše, že Sadiki bol právoplatne odsúdený pre trestný čin nedovoleného ozbrojovania. Ide o skutok spáchaný v roku 1994, keď sa u neho pri domovej prehliadke našli samopaly, pištoľ, brokovnica a veľké množstvo munície. Sadiki sa k trestnému činu priznal. Na obhajobu povedal, že si zbrane zadovážil na ochranu, pretože v roku 1993 po ňom strieľali. Podľa výpovedí svedkov boli dôvodom útoku finančné nezrovnalosti medzi Sadikim a osobami zaoberajúcimi sa obchodom s drogami. Sadiki bol ďalej trikrát právoplatne odsúdený v rokoch 1971 až 1987.
Sadiki bol trestne stíhaný pre trestný čin nedovolenej výroby a držby omamnej látky, psychotropnej látky, jedu a prekurzora a obchodovanie s nimi. Podľa žalôb mal Sadiki od roku 1991 do roku 1994 zabezpečovať dovoz heroínu a minimálne v dvoch prípadoch jeho vývoz a predaj v cudzine. Podľa obžaloby podanej Krajskou prokuratúrou v Prešove stál Sadiki "na vrchole pyramídy početnej organizovanej skupiny vo väčšom rozsahu realizujúcej obchod s drogami". Sadiki stál podľa dôkazov švajčiarskych justičných orgánov na čele siete obchodníkov s drogami, ktorí dopravovali omamné látky z Turecka na Slovensko najmä do Švajčiarska a Škandinávie. Zo spáchania drogového zločinu usvedčovali Sadikiho najmä výpovede odsúdených osôb v Poľsku a Švajčiarsku. Na Slovensku zastavila Krajská prokuratúra v Prešove trestné stíhanie Sadikiho 23. júna tohto roku po tom, ako Najvyšší súd SR nariadil opakovať výsluchy niektorých svedkov. Dvaja z nich však medzičasom zomreli a bez opätovného vypočutia svedkov nebolo možné Sadikiho postaviť pred súd.
V návrhu tiež opozícia pripomína sústavné snahy ministra spravodlivosti oslabiť možnosti štátu bojovať s organizovaným zločinom, či už zrušením Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry, alebo novelizáciou Trestného poriadku. Harabinovi pripomína opozícia aj ďalšie prešľapy - vymenovanie Jána Ondáša za súdneho exekútora, napriek tomu, že nesĺňal podmienku vzdelania na právnickej fakulte, zneužívanie motorových vozidiel rezortu spravodlivosti a Úradu na ochranu ústavných činiteľov rodinnými príslušníkmi.
Lipšic si uvedomuje, že opozícia nemá dostatok hlasov na to, aby bola pri odvolávaní ministra Harabina úspešná. "Napriek tomu, je dôležité túto tému otvoriť, hovoriť o nej verejne a prinútiť predsedu vlády, aj ministra spravodlivosti a jeho kolegov vo vláde, aby sa k nej vyjadrili," zdôraznil Lipšic. Nečinnosť predsedu vlády je v tomto smere podľa Lipšica zrejme dôsledok vysokých preferencií, keď si myslí, že mu čokoľvek na Slovensku prejde.
SITA