Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. novembra 2007

Opozícia dala Ficovi ultimátum do utorka



Ak premiér Robert Fico nesplní požiadavky opozície, navrhnú v parlamente jeho odvolanie. Premiér má do utorka verejne vyhlásiť, že urobí všetko pre vrátenie pozemkov pod Tatrami štátu, vymení ...



Zdieľať

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) - Ak premiér Robert Fico nesplní požiadavky opozície, navrhnú v parlamente jeho odvolanie. Premiér má do utorka verejne vyhlásiť, že urobí všetko pre vrátenie pozemkov pod Tatrami štátu, vymení vedenie Slovenského pozemkového fondu (SPF) a zverejní všetky zmluvy fondu od vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. Opoziční lídri považujú vyslovovanie nedôvery Ficovi za principiálnu vec, s predčasnými voľbami nepočítajú. Na ich vypísanie treba 90 hlasov poslancov, čo je nereálne. Premiér má podľa nich kúpených dosť poslancov ĽS-HZDS, aby vládu udržal. SDKÚ-DS, KDH a SMK vylúčili, že by v tomto volebnom období išli do vlády so Smerom-SD. Ak by sa ĽS-HZDS ocitlo v opozícii, nebudú ho považovať za partnera.

"Považujem karty na toto volebné obdobie za rozdané a pevne uchopené," povedal predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. "Ak by pán premiér bol odvolaný, samozrejme, budeme riešiť danú situáciu. Ale v tejto chvíli som si skoro istý, že premiér Fico už má kúpené Hnutie za demokratické Slovensko. Preto hovoríme, že toto je falošná hra, nevkusná hra na občanov Slovenskej republiky za účelom získavať ďalšie percentá," povedal predseda SMK Pál Csáky. "Ak sme spomenuli jednu z možností navrhnúť odvolanie premiéra, nie je to preto, aby sme dali šancu pánovi Mečiarovi, aby sa pomstil Robertovi Ficovi," dodal predseda KDH Pavol Hrušovský.

Opozícia považuje premiéra za rovnako zodpovedného za kauzu pozemky ako ministra Miroslava Jureňu. Ak by bol konal začiatkom júla, keď ho SDKÚ-DS upozornila na prevody a zámer námestníka SPF Branislava Brízu pokračovať v nich, mnohé z pozemkov vo Veľkom Slavkove mohli zostať štátu. "Ide o krádež jedného milióna štvorcových metrov po Vysokými Tatrami," povedal Dzurinda. Nesúhlasí s tým, že chyba je v zákone. "Tvorca zákona mal dobrú vôľu nepoškodiť reštituenta. Ale všetko sa dá zneužiť. A toto zneužitie je neobyčajne evidentné. Firma sa priznala, že je Mečiarova firma." Opozícia nepodporila návrh ĽS-HZDS, aby vedenie SPF nepodliehalo vláde, ale priamo ministrovi. "To by ešte len vyzeralo. To sme naozaj mali Mečiarovi všetku moc v takom obrovskom rezorte sústrediť do rúk?" spýtal sa Dzurinda.

Predsedovia SDKÚ-DS, KDH a SMK odmietajú spoluprácu s ĽS-HZDS v opozícii, z vlády by však podľa nich malo odísť. "Ak HZDS po tom všetkom, čoho sme boli svedkami, zostane súčasťou tejto vládnej koalície, tak musím povedať, že jediné, čo túto vládnu koalíciu spája, sú kšefty a obchody... Pán predseda HZDS by sa ukázal ako slaboch, ktorý dokáže obetovať stranu za kšefty mecenášov jeho politického subjektu," vyhlásil Hrušovský. Nesúhlasia ani s presunutím Jureňu do kresla podpredsedu parlamentu. "Bol by to škandál svetového rangu," konštatoval Csáky.

Jednotu opozičných lídrov na tlačovej besede čiastočne narušilo dnešné vyhlásenie poslancov KDH Vladimíra Palka, Františka Mikloška a Pavla Minárika. Vyzvali SDKÚ-DS, aby zverejnila svoje predstavy o zložení budúcej vlády, ktorá má prísť po prípadnom páde Ficovej vlády. "Týmto pánom by viac svedčalo, keby mlčali. Už jednu vládu rozbili. Mohlo to byť dnes celkom inak. Omnoho viac by som si vážil, keby si toho boli vedomí," reagoval bývalý premiér Dzurinda. "Neboli to títo traja poslanci, ktorí by boli rozbili bývalú vládu," oponoval predseda KDH Hrušovský. Dnes však nie je čas na to, aby sme sa venovali bývalej vládnej koalícii, dodal a pokračoval v kritike terajšej vlády.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Útok na dievča kubánskeho pôvodu v Košiciach mal rasový motív
<< predchádzajúci článok
Saakašvili bude kandidovať v januárových voľbách