06. decembra 2016
Ilustračné foto Foto: TASR/APBratislava 6. decembra (TASR) - Opozícia dá novelu Rokovacieho poriadku Národnej rady SR na Ústavný súd SR. Je totiž podľa nej protiústavná a siaha na práva opozície. Avizuje aj podania na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), ak bude siahané na práva poslancov. Informovali dnes predstavitelia opozičných strán SaS a OĽaNO-NOVA na tlačovej konferencii v parlamente po tom, čo poslanci koalície s pomocou nezaradených opäť schválili obmedzenia v pléne.
"
Využijeme svoje právo a podnikneme kroky k tomu, aby sme podali podanie na Ústavný súd. Nemienime sa zmieriť s niečím takýmto nerozumným a zbytočným," reagoval na schválenie novely predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka. Novela podľa neho nie je rozumná ani spravodlivá a prinesie do pléna chaos. Šéfka klubu SaS Natália Blahová doplnila, že v prípade, ak bude siahané na práva poslancov v jednotlivých situáciách, "
nebudeme váhať a budeme sa obracať aj na ESĽP".
Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič zdôraznil, že poslancom nikto nemôže zobrať to, čo im dáva Ústava SR. "
Budeme si brániť naše práva. Ústava stojí nad rokovacím poriadkom," uviedol Matovič, ktorý predpokladá, že Ústavný súd dá opozícii za pravdu a povie, že novela rokovacieho poriadku je protiústavná.
Na otázku, či bude dodržiavať rokovací poriadok a nebude používať transparenty, odpovedal, že sa bude riadiť ústavou. "
Tá je nad rokovacím poriadkom. Budem dodržiavať ústavu," povedal Matovič s tým, že plagátov a transparentov sa nevzdá, keďže ústava mu to dovoľuje. "
Budem Andrejovi Dankovi stále pripomínať, že zlodej riadi parlament," vyhlásil.
Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS kritizovala prelomenie veta prezidenta SR Andreja Kisku. "
Vládna koalícia tak narušila rovnováhu medzi právom veľkých a menšiny," poznamenala s tým, že schválený rokovací poriadok je namierený proti opozícii. "
Žiadnu slušnosť do parlamentu nevnesie, vnesie len chaos a reálne hrozí, že parlament bude viackrát paralyzovaný a nebude sa zaoberať zákonmi. Reálne hrozí, že sa budeme zamotávať a budeme sa zaberať len sami sebou," uviedla.
Novela rokovacieho poriadku má zabezpečiť, aby transparenty, letáky aj zvukovo-obrazové prezentácie zmizli z rokovacej sály. Poslanci, podpredsedovia parlamentu a ministri majú mať na svoje vystúpenia k návrhom obmedzený čas, prezident SR, predseda NR SR a premiér nie. Šéf parlamentu má dostať právo iniciovať disciplinárne konanie voči "
neposlušným" poslancom.
Zmeny prešli spolu 79 hlasmi. Koalícia Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd dala 75 hlasov, štyri hlasy dodali nezaradení poslanci Alena Bašistová, Martina Šimkovičová, Peter Marček a Rastislav Holúbek. Prelomili tak veto prezidenta Andreja Kisku. Hlave štátu sa zmeny v rokovacom poriadku nepozdávajú. Prezident upozorňoval na ich možný zásah do Ústavou SR garantovaných politických práv a slobôd, medzi ktoré patrí aj sloboda prejavu. V zákone videl aj možný neprimeraný politický tlak vládnej väčšiny zameraný na obmedzenie účinného výkonu politiky opozičnou menšinou.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR