Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. januára 2014

Opozícia chce zabrániť, aby vláda rušila mimoriadne schôdze



Opoziční poslanci Miroslav Kadúc (OĽaNO) a Daniel Lipšic chcú zabrániť tomu, aby vládna väčšina mohla zablokovať rokovanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Do národnej rady ...



Zdieľať
parlament fico ciz BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) - Opoziční poslanci Miroslav Kadúc (OĽaNO) a Daniel Lipšic chcú zabrániť tomu, aby vládna väčšina mohla zablokovať rokovanie mimoriadnej schôdze parlamentu.


Do národnej rady predložili novelu rokovacieho poriadku, podľa ktorej by sa v prípade zvolania mimoriadnej schôdze neuplatňovalo ustanovenie o povinnosti schváliť program schôdze.

Predseda parlamentu podľa platnej legislatívy musí zvolať mimoriadnu schôdzu do siedmich dní, ak o jej zvolanie písomne požiada aspoň pätina poslancov (30).

Odporúčame:

Časť Smeru chce zrušením schôdze kryť ohavnosť, tvrdí Hlina

Zrušením Hlinovej rozpravy nedodržali zákon, vraví Žitňanská


Smer schôdze blokoval

Vládny Smer-SD v tomto volebnom období zablokoval viacero mimoriadnych schôdzí, napríklad ku stavu v justícii či k situácii s nebankovými subjektmi, a to tak, že v úvode schôdze neschválil ich program. Mimoriadne schôdze sa tak skončili niekoľko minút po otvorení.

"Neschválenie programu zvolanej mimoriadnej schôdze sa stalo jedným z nástrojov vládnej väčšiny, ako zabrániť konaniu mimoriadnej schôdze," vysvetľujú opoziční zákonodarcovia.

V aktuálnom šiestom volebnom období NR SR sa zatiaľ z jedenástich mimoriadnych schôdzí podľa Lipšica a Kadúca konali len štyri, a to schôdza k nepriaznivému stavu školstva na Slovensku, návrhu na podanie obžaloby na prezidenta Ivana Gašparoviča, schôdza k prehlbujúcej sa nezamestnanosti na Slovensku a k návrhu na odvolanie premiéra Roberta Fica.


Porušenie princípov demokracie

V piatom volebnom období NR SR sa podľa poslancov z piatich zvolaných mimoriadnych schôdzí konala iba jedna. "Takýto úzus nemožno v žiadnom prípade považovať za vyhovujúci princípom pluralitnej demokracie, na ktorých je, respektíve by mal byť, rokovací poriadok vystavaný. Veď predsa, ak by zákonodarca mal pri prijímaní takejto normy zámer, aby sa mimoriadna schôdza nekonala, neposkytol by menšej skupine ako je nadpolovičná väčšina poslancov NR SR právo takúto schôdzu zvolať," argumentujú.

Lipšic a Kadúc preto v novele navrhujú, aby sa pri mimoriadnych schôdzach neschvaľoval ich program, keďže ten vyplýva zo samotnej žiadosti o zvolanie mimoriadnej schôdze. Právnou normou sa bude parlament zaoberať na januárovej schôdzi.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pravoslávne vydavateľstvo vytlačilo stalinistický kalendár
<< predchádzajúci článok
Elektronické aukcie musia mať certifikované systémy