Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. júla 2015

Opozícia chce do kultúrno-osvetovej činnosti zaradiť i oblasť ekológie



Mikuláš Huba, archívne foto



Zdieľať
Mikuláš Huba, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 1. júla (TASR) - Ekológia, environmentalistika a lesníctvo by mali byť zaradené medzi kultúrno-osvetové činnosti. Tvrdia to opoziční poslanci na čele s Mikulášom Hubom (nezaradený), ktorý dnes k vládnemu návrhu zákona o kultúrno-osvetovej činnosti predložil pozmeňujúci návrh. Jeho iniciatíva rozširuje záber právnej normy z dielne rezortu kultúry.


"Poznávanie prírodných zákonitostí a výchova k pozitívnemu a šetrnému vzťahu k prírode, krajine a životnému prostrediu sú pre kultivovaný život človeka mimoriadne dôležité, pričom kvalita tohto poznania a pozitívneho vzťahu už dnes nadobudla rozmer životnej nevyhnutnosti," uviedol Huba. Organizačnými subjektmi zameranými na environmentálnu výchovu majú byť tzv. ekocentrá.

Huba zdôraznil, že Slovensko je krajina s vysokou lesnatosťou a bohatými lesníckymi tradíciami. "Preto je potrebné práve svet lesa použiť ako mimoriadne účinný a potrebný nástroj v tom najširšom kultúrnom, ale aj existencionálnom chápaní," dodal.

Samotný vládny zákon prináša nové pravidlá kultúrno-osvetovej činnosti a ruší súčasne platný legislatívny predpis o osvetovej činnosti. V návrhu sa píše, že zriaďovateľom alebo zakladateľom kultúrno-osvetového zariadenia môže byť ústredný orgán štátnej správy, samosprávny kraj alebo obec. Ministerstvo kultúry zriaďuje Národné osvetové centrum v Bratislave s celoslovenskou pôsobnosťou so všeobecným zameraním a Slovenskú ústrednú hvezdáreň v Hurbanove so špecializovaným zameraním.

Zákon zavádza aj evidenciu kultúrno-osvetovej činnosti na krajskej a celoslovenskej úrovni. Jej cieľom je mapovanie takýchto zariadení, hvezdární a planetárií, jednotlivcov a kolektívov z oblasti záujmovej umeleckej činnosti a neprofesionálnej umeleckej tvorby, ktorí aktívne participujú na rozvoji miestnej a regionálnej kultúry.

V súčasnosti podobné evidencie vedú kultúrno-osvetové zariadenia. Chýba im však jednotná metodika a jednoznačne určená zodpovednosť. Legislatívna norma zavedie systém evidencie, určí zodpovedné subjekty, spôsob a rozsah zberu dát.

Zákon sa prioritne sústreďuje najmä na nehmotné kultúrne dedičstvo, neformálne vzdelávanie, neprofesionálnu umeleckú tvorbu, záujmovú umeleckú činnosť a definíciu činnosti kultúrno-osvetových zariadení v týchto oblastiach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Francúzsky prezident žiada čo najrýchlejšie uzatvoriť dohodu s Grékmi
<< predchádzajúci článok
NDS chystá súťaže na papierové diaľničné známky za 4 milióny eur