Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Oplatí sa dnes sporiť v banke?



V banke môžete zvyčajne sporiť troma ...



Zdieľať
bez nazvu Pri nízkych úrokoch na sporení dnes veľa nezarobíte - aspoň čosi však zarobíte vtedy, keď zveríte banke peniaze na dlhší čas.


BRATISLAVA 11. júna (WBN/PR) - V banke môžete zvyčajne sporiť troma spôsobmi, prípadne ich kombináciou.

1. termínované vklady,
2. sporiace účty
3. vkladné knižky

Všetky tieto typy sporenia ponúkajú v súčasnej dobe nízke zhodnotenie, napriek tomu sa šetriť oplatí. Banky.sk sa pozreli na výhody a nevýhody týchto produktov.

Temínovaný vklad na dlhšie sporenie



Na termínovaných vkladoch sa vám oplatí sporiť, ak máte viac peňazí, ktoré dlhodobo nepotrebujete. Úroky na týchto vkladoch sú zvyčajne vyššie ako u vkladných knižiek či u sporiacich účtov. Pohybujú sa od 0,2% pri mesačných viazanostiach až do 2% pri dlhých viazanostiach a vysokých vkladoch.

Napríklad v Sberbank Slovensko, keď si uložíte sumu do 300 eur, úrok bude nulový, nad 300 eur je ročný úrok 1,7%. Výška úroku záleží nielen na sume a dĺžke vkladu, ale aj na mene, akú si na vkladový účet uložíte. Na americkom doláre napríklad teraz zarobíte menej ako na eure.

Výhodou termínovaných vkladov je, že počas celej doby sporenia viete, aký úrok vás čaká. Viete tak rátať so stabilným príjmom. Na jednej strane sa nemusíte báť straty v prípade poklesu úrokových sadzieb - na druhej strane, ak úroky počas lehoty sporenia stúpnu, vy stratíte.

Na termínovaných vkladoch si zvyčajne sporíte jednorazovo, niektoré banky však už ponúkajú možnosť vkladať tam peniaze opakovane. Veľkou nevýhodou je, že za predčasný výber zaplatíte poplatok.

Pri týchto vkladoch si tiež overte, ako banka vaše peniaze úročí. Niektoré banky pripisujú úroky každý mesiac a teda vám úročia aj úroky z úrokov (tzv. kapitalizácia úrokov), iné vám pripíšu úrok len raz za rok.

Pozor si dávajte aj na minimálne sumy požadované bankou na otvorenie viazaného účtu. Banky s lákavými úrokmi od vás budú chcieť na začiatok niekoľko stoviek až tisícok eur. Nezabúdajte tiež na to, že časť úrokov vám zoberie štát, pretože na úroky sa vzťahuje 19% daň z príjmu.

Sporiaci účet je flexibilnejší



Sporiaci účet je primárne určený na pravidelné sporenie, niektoré banky však umožňujú sporiť si aj nepravidelne. Výhodou tohto účtu oproti termínovanému je v tom, že si z neho môžete flexibilnejšie vyberať peniaze, keďže väčšina bánk si neúčtuje poplatok za predčasný výber. Niektoré banky však majú výpovedné lehoty aj pri tomto účte. Napríklad ČSOB má výpovednú lehotu 7 dní. Ak by ste chceli peniaze hneď, zaplatíte poplatok.

Nevýhodou sporiaceho účtu je, že má zvyčajne nižšie úroky ako termínovaný vklad. Úroky sa priemerne pohybujú pod 1% ročne.

Vkladná knižka s minimálnymi úrokmi



Na vkladnej knižke si môžete sporiť pravidelne aj nepravidelne. Úroky sú pripisované raz ročne, čo je nevýhoda oproti termínovanému vkladu, ktorý má väčšinou úroky pripisované na mesačnej báze. Vkladná knižka má výhodu v tom, že jej vystavenie je bez poplatkov a za jej vedenie tiež neplatíte.

Na druhej strane má fyzickú podobu a musíte ju vždy priniesť do banky so sebou.
Ak máte vkladnú knižku bez viazanosti, máte možnosť v prípade potreby vybrať si finančné prostriedky bez poplatkov. Pri nej sú úroky veľmi nízke. V súčasnosti sa pohybujú od 0,01% do niekoľko desatín percenta. Zriedka prekračujú 1% ročne. Prehľad úrokov si pozrite tu.

Ak máte knižku s výpovednou lehotou, bežne sa úroky sa pohybujú pod 1%. Výber z knižky tiež musíte ohlásiť v predstihu, inak vám hrozí sankčný poplatok.
Vklady na knižke sú chránené zákonom o ochrane vkladov. Banky vám tiež ponúknu aj devízovú vkladnú knižku či knižku určenú pre deti, ktoré majú často vyššie úroky.

Plusy a mínusy sporenia



Termínovaný vklad:
+ nemusíte mať v banke bežný účet
+ vyšší úrok
- jednorazový vklad, ktorý ponecháme v banke na vopred stanovenú dobu
- neodporúčajú sa predčasné výbery, lebo sú spoplatnené
- banka nie vždy umožňuje dodatočné vklady
- výška minimálneho vkladu je vyššia ako na sporiacom účte

Sporiaci účet
+ sporiť môžete v pravidelných alebo nepravidelných intervaloch
+ na sporenie môžete ukladať čiastky podľa vašich aktuálnych finančných možností
+ peniaze môžete vyberať kedykoľvek
+ počiatočný vklad je nízky
- povinnosť viesť v banke aj bežný účet
- zvyčajne nižší úrok ako termínovaný vklad

Vkladná knižka
+ vystavenie je bez poplatkov
+ za jej vedenie tiež neplatíte
- nízky úrok
- fyzická podoba

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nového ministra hospodárstva Hudáka vymenuje prezident v utorok
<< predchádzajúci článok
Úrady vyšetrujú údajnú špionáž počas jadrových rokovaní s Iránom