Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. marca 2009

Opakovanie plynovej krízy nie je podľa Jahnátka vylúčené



Opakovanie januárovej plynovej krízy nie je podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka vylúčené. "Recidíva "januára“ žiaľ zažehnaná nie je," povedal v Ženeve na 63. zasadnutí Európskej ...



Zdieľať
BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) - Opakovanie januárovej plynovej krízy nie je podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka vylúčené. "Recidíva "januára“ žiaľ zažehnaná nie je," povedal v Ženeve na 63. zasadnutí Európskej hospodárskej komisie Jahnátek. Slovensko sa podľa neho preto oficiálne prihlásilo k projektu Nabucco. "Monitorujeme a posudzujeme ďalej alternatívy dodávok plynu z kaspickej oblasti. S chorvátskou exekutívou a energetickými firmami sme rokovali o plynárenskom projekte Adria LNG. Ten by umožnil dodávky plynu do Európy predovšetkým z Líbye, Alžírska či Kataru cez terminál na chorvátskom pobreží. Sústreďujeme sa najmä na varianty umožňujúce nielen diverzifikáciu zdrojov ale aj transportných trás," dodal Jahnátek.

Následky januárovej plynovej krízy boli podľa ministra Jahnátka zničujúce, a preto musia v Európe nastať zásadné zmeny. "Je potrebné zabezpečiť, garantovať a postupne vybudovať základné transeurópske koridory a prepojenia nielen pre dodávky plynu. To isté sa týka ropy a elektrickej energie. Všetky členské štáty EÚ by mali mať povinnosť napojiť sa na existujúce základné prepravné a prenosové systémy," vysvetlil Jahnátek. Podľa neho by mala Európska únia vypracovať smernicu o energetickej solidarite. "Pri plnení naznačených cieľov sa musíme vrátiť k osvedčenému princípu solidarity, ktorý má tendenciu "vyprchať" po odstránení bezprostredného energetického ohrozenia. Dosiaľ totiž nie je v písomnej podobe definovaný, hoci sa o ňom na pôde EÚ už diskutuje," doplnil Jahnátek.

Minister na zasadnutí Európskej hospodárskej komisie taktiež vyzdvihol potrebu rozvoja jadrovej energetiky. "My chápeme citlivosť tejto témy. Na druhej strane nás naše skúsenosti učia, že rozvoj sa nedá brzdiť predsudkami. Ak si do rovnice "budúcnosť" dosadíme energetickú sebestačnosť, ochranu životného prostredia a ekonomicky prijateľné ceny elektrickej energie v záujme zachovania konkurencieschopnosti hospodárstva celej EÚ, na mieste menovateľa v tejto rovnici sa nám objaví rozvoj jadrovej energetiky," konštatoval Jahnátek.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Policajti urobili správnu prácu, odpovedajú Rakúšania
<< predchádzajúci článok
Packa bude konať v prípade Poslucha, ak sa zistí porušenie zákona