![]() |
15. septembra 2024
Všetky dostupné zložky zasahujú v Čadci, kde v nedeľu nadránom vyhlásili tretí povodňový stupeň. Sprejazdňujú cesty a čerpajú vodu z pivníc rodinných domov. Mesto na sociálnej sieti informovalo, že hladina rieky Kysuca dosiahla o 3.00 h 2,5 metra.
Aktuálnu situáciu v meste radnica zhodnotila ako veľmi vážnu. Obyvateľov vyzvala, aby nevychádzali z domu, ak to nie nevyhnutné. Tiež, aby sa nezdržiavali v blízkosti vodných tokov. Z bezpečnostných dôvodov uzatvorili most smerujúci z Námestia slobody smerom k obchodnej zóne.
Od 04.30 h je rieka v časti Bukov vyliata na miestnu komunikáciu. Radnica uviedla, že v mestskej časti Horelica sú ohrozené výškou rieky oba mosty. Rieka sa čiastočne vyliala aj pri betonárni na ďalších miestach, identifikovaných povodňovou komisiou mesta. Ide o časť Milošová a záhrady rodinných domov.
"Priebežne zasadá krízový štáb mesta aj okresu. Situáciu stále monitorujeme. Pre prípad evakuácie je pripravený objekt ubytovne v športovej hale," konkretizovala samospráva s tým, že zásahy vykonávajú podľa aktuálnych pokynov a priorít. Dodala, že o vývoji situácie budú informovať.
V okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto aktuálne platí tretí stupeň hydrologickej výstrahy. Podľa meraní hydrometeorológov dosahuje aktuálny stav rieky Kysuca v Čadci 391 centimetrov, v Kysuckom Novom Meste 323 centimetrov a v Turzovke 310 centimetrov.
Pod vodou sa od noci ocitli viaceré oblasti v Bratislave. Zaplavená je Partizánska lúka a uzavretá je celá lokalita Železnej studničky. V dôsledku vetra je po celom meste veľké množstvo vyvrátených stromov a odlomených konárov. Postupne prichádza k ich odstraňovaniu. Informoval o tom hovorca hlavného mesta SR Peter Bubla.
K zaplaveniu ulice a pivníc prišlo i v bratislavskom Lamači. "Mestské časti priebežne riešia zaplavené pivnice aj v iných častiach mesta. Vybrežený potok zaplavil bratislavskú ZOO, všetky zvieratá však stihli pracovníci a pracovníčky včas premiestniť a sú v poriadku," podotkol Bubla.
Popadané stromy a odlomené konáre sú postupne odstraňované. "Pre silné dažde a premočené podložie bude pretrvávať riziko vyvrátenia stromov aj po tom, ako nárazový vietor ustane," priblížil. Apeluje na obyvateľov, aby sa naďalej vyhýbali parkom, lesom a v rámci možností minimalizovali svoj pohyb v okolí stromov, a to aj pri venčení psov.
Zopakoval, že z dôvodu poškodeného trakčného vedenia po páde stromov je od rána prerušená premávka električiek. "Namiesto električiek premáva náhradná autobusová doprava. Tieto linky však nepremávajú podľa cestovného poriadku električkových liniek," dodal s tým, že problémom čelia i trolejbusové linky a niektoré z nich premávajú po odklonených trasách. Cestujúcim Bubla preto odporúča sledovať webovú stránku dopravného podniku.
Ďalej ozrejmil, že mesto pracuje na čo najskoršom sprejazdnení Devínskej cesty, aspoň v čiastočnom režime. Situácia sa vyhodnocuje s geológom. Prístup do Devína je naďalej možný len cez Devínsku Novú Ves. "Linka 29 je aktuálne odklonená pri Botanickej záhrade, cez Karlovu Ves a Dúbravku na svoju trasu v Devínskej Novej Vsi," dodal.
Hlavné mesto SR sa zároveň pripravuje na kulmináciu hladiny Dunaja, ktorá má nastať v pondelok 16. septembra, potenciálne až o 1,5 metra vyššie než to bolo v lete. Slovenský vodohospodársky podnik začínal podľa Bublu so stavaním protipovodňových zábran pri Karloveskej zátoke, pokračovať bude v Devíne, v Starom Meste pozdĺž Rázusovho a Vajanského nábrežia a aj v Petržalke v okolí Tyršovho nábrežia. "S výstavbou protipovodňových zábran pomáha aj náš Komunálny podnik," doplnil hovorca.
V pohotovosti sú aj cestári Bratislavského kraja. Krajská samospráva na sociálnej sieti informovala, že doprava v Mlynskej doline je v oboch smeroch vedená v jednom jazdnom pruhu. Pre popadané stromy a zaplavenú vozovku je neprejazdný horský priechod Pezinská Baba. Vodiči si majú dávať pozor na vodu na cestách.
Kriticky ohrozené veľkou vodou sú podľa primátora Čadce Mateja Šimáška viaceré mosty v meste, predovšetkým na Horelici. Množstvo vody v rieke Kysuca označil za obrovské. Do záchranných prác sú zapojené všetky dostupné zložky aj technika. Radnica verí, že postupne bude rieka kulminovať.
"Mesto v noci vyhlásilo druhý a tretí povodňový stupeň na základe monitorovania situácie. Od skorého rána sú zapojené všetky zložky a dostupná technika. V kritickom ohrození sú viaceré mosty, jednu lávku nám medzi časom aj odtrhlo. Išlo o lávku pre peších na nábreží pri mestskom a vodohospodárskom podniku oproti železničnej stanici," uviedol pre TASR primátor. Uzatvorili preto viaceré cesty a snažia sa mosty zbaviť náplav.
Šéf čadčianskej samosprávy ubezpečil, že priebežne čistia aj jednotlivé rodinné domy, z ktorých podľa potreby evakuujú ľudí do pripravených mestských priestorov. Z preventívnych dôvodov tiež uzavreli dva mosty v centre mesta. Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová informovala, že povodeň v Čadci neobišla ani kysucké stredisko správy a údržby ciest. "Je zaliate. Vyťahujú a zachraňujú techniku," uviedla.
Šimášek doplnil, že podľa informácií zo Slovenského hydrometeorologického ústavu a Povodia Váhu aktuálne dopršalo a rieka by mala kulminovať. "Veríme, že sa postupne začne voda znižovať. Ide v podstate o tisícročnú vodu, a preto sú naše možnosti veľmi obmedzené. Je veľmi náročné všetko koordinovať vzhľadom na to obrovské množstvo vody," zhodnotil.
V okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto aktuálne platí tretí stupeň hydrologickej výstrahy. Podľa meraní hydrometeorológov dosahuje aktuálny stav rieky Kysuca v Čadci 383 centimetrov, v Kysuckom Novom Meste 342 centimetrov a v Turzovke 267 centimetrov.
Riziko povodní z trvalého dažďa hrozí v nedeľu vo viacerých okresoch na Slovensku. Výstrahy tretieho stupňa pred povodňami aktuálne platia pre okresy Pezinok, Trnava, Žilina- povodie rieky Rajčanka, Kysucké Nové Mesto, Čadca. Rovnako platia pre Skalicu, Senicu, Myjavu, Malacky a Bratislavu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.
Pre Skalicu, Senicu, Myjavu a Malacky tiež platia najvyššie výstrahy pred dažďom. S dažďom treba počítať aj v celom Bratislavskom, Banskobystrickom, Trenčianskom, Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji. Rovnako v okresoch Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa, kde platia výstrahy prvého až tretieho stupňa.
Profesionálni a dobrovoľní hasiči v Žilinskom kraji zasahovali za posledných 24 hodín 52-krát. Zásahy súviseli s aktuálnou poveternostnou situáciou. Najviac výjazdov mali na Kysuciach. Pre TASR to v nedeľu ráno potvrdila žilinská krajská hovorkyňa hasičov Mária Pohanková Zahatlanová.
Ako dodala, išlo o odstraňovanie spadnutých stromov, čistenie vozovky od blata po daždi, odčerpávanie vody z rodinných domov či záchranu zatopených automobilov. Pomáhali tiež pri riešení udalosti súvisiacej s poveternostnou situáciou v inom kraji.
"Celkom zasahovalo 32 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 75 členov dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí. Nasadili sme 40 kusov hasičskej techniky," konkretizovala hovorkyňa.
Ako pre TASR uviedla žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková, čiastočne zatopenú cestu aktuálne hlásia v obci Staškov na úrovni železničného mostu. Hasiči tam podľa jej slov odčerpávajú vodu a polícia situáciu na mieste monitoruje. Zatopená je podľa Šefčíkovej tiež cesta v Čadci - Horelici. Dopravu odklonili na cestu vedúcu cez tunel Horelica.
Viaceré úseky ciest v Bratislave sú pre nepriaznivé počasie neprejazdné. Obmedzenia platia aj pre mestskú hromadnú dopravu. Premávka električiek je s výnimkou Nového Mesta prerušená. Viaceré trolejové linky premávajú odklonenou trasou. Informovala o tom bratislavská polícia na sociálnej sieti. Na vodičov apelovala, aby v prípade, ak to nie je nevyhnutné, nejazdili, respektíve išli opatrne.
Neprejazdné sú v súčasnosti ulice Bratislavská a Gbelská v Záhorskej Bystrici aj ulica Istrijská v Devínskej Novej Vsi. Uzavreté sú naďalej Devínska a Viedenská cesta. Zatopený je tiež podjazd od Patrónky k bratislavskej zoologickej záhrade. "Kritická situácia je aj na cestách medzi Borinkou, Pernekom a Stupavou," doplnili policajti.
Pre počasie je na celom území s výnimkou mestskej časti Nové Mesto prerušená aj premávka električiek. "Taktiež viaceré trolejové linky premávajú odklonenou trasou, a preto je potrebné pozerať aktuálne informácie na stránke Dopravného podniku Bratislava," dodala polícia.
V najmenšej obci na Záhorí - Koválovec v okrese Skalica spôsobili masy vody stekajúce z polí a hôr do dediny, že sa nadránom vylial v spodnej časti obce potok. Zároveň dažďová voda tečúca z vrchu obce zaplavila viacero pivníc a domov.
"Úplne zaplavené sú štyri domy a viaceré majú kompletne zaplavený dvor a pivnice," povedal pre TASR starosta obce Koválovec Patrik Renováček. Hasiči z Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) obce bojujú so živlom približne od 6.15 h.
Voda zaplavila aj detské ihrisko a dvor obecného úradu. Hasiči sú v Koválovci v pohotovosti už od štvrtka (12.9.).
Mesto Stupava v okrese Malacky vyhlásilo od nedele tretí stupeň povodňovej aktivity. Došlo k zaplaveniu Kaštieľskeho parku, aj k vyplaveniu Stupavského potoka v kritických úsekoch, ohrozujúcich rodinné domy. Samospráva o tom informuje na sociálnej sieti.
"Hrozí riziko prevalenia vôd na Hlavnú ulicu a ďalšie centrálne komunikácie mesta," uviedlo mesto, ktoré zároveň ubezpečilo obyvateľov, že eviduje všetky nahlásené podnety. "Vzhľadom na mimoriadne vážnu situáciu prosíme o trpezlivosť pri ich kontrole a vybavovaní. Podnety sú vyhodnocované a priorizované podľa dostupných kapacít," podotkla samospráva.
Z dôvodu zhoršenej povodňovej situácie platí v meste až do odvolania zákaz vstupu do všetkých parkov. "Tento zákaz sa týka Kaštieľskeho parku, Malého parku aj Veľkého parku," doplnilo mesto. Okrem Kaštieľskeho parku došlo k zaplaveniu viacerých nižšie položených ulíc. "Aktuálne sú zaplavené a neprejazdné najmä ulice Záhradná, Agátová, Marcheggská, Bitúnková, Nová, Medzipotočná, Líščia, Park, Barónové, Mlynská, Budovateľská a Železničná. Zaplavená a uzavretá je aj časť Hlavnej ulice v okolí parku a mestského úradu," informovalo mesto.
Nadránom sa vylial z koryta potok Močiarka v obci Láb v okrese Malacky. Zaplavilo okolité polia a najbližšie domy. Obec na sociálnej sieti priblížila, že ráno sa podarilo potok uvoľniť a hladina mierne klesla. "Situácia je pod kontrolou a naďalej ju monitorujeme," podotkla.
Nepriaznivá situácia je v obci Pernek v okrese Malacky, kde už v sobotu (14. 9.) vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Starosta Martin Ledník TASR uviedol, že veľa miest v obci zaplavila voda. Pod vodou sú napríklad cesty a záhrady.
Komplikácie pre nepriaznivé počasie hlási aj mesto Pezinok v Bratislavskom kraji. V noci sa vylial potok na severe. "Voda zaplavila garáže, na ulici dona Sandtnera zasa zaplavila parkovisko," priblížilo mesto s tým, že hrozí aj vyliatie potoka na juhu. Evidovalo množstvo problémov s výpadkom elektriny. Ľuďom odporučilo sledovať stránku elektrární. Deklarovalo, že situáciu neustále monitorujú.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |