Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. septembra 2019

Ombudsmanka tvrdí, že poplatky za škôlky nie sú diskriminačné



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 26. septembra (TASR) - Rozdielne poplatky za materské školy nie sú diskriminačné. Tvrdí to verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová po ich preskúmaní. Problémom sú podľa nej nejasne stanovené podmienky na získanie zliav. TASR o tom informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv.


Ombudsmanka preskúmala poplatky na základe podnetu od rodičov, ktorých deti navštevujú škôlky v mestskej časti Bratislava-Petržalka, a ich poplatok za škôlku sa líši na základe trvalého bydliska.

"O diskrimináciu a porušenie práva na prístup ku vzdelávaniu by išlo v prípade, že trvalý pobyt dieťaťa by bol kritériom jeho prijatia do materskej školy," vysvetlila ochrankyňa práv.

K porušeniu práv detí na prístup ku vzdelaniu by mohlo dôjsť vtedy, ak by samosprávy od rodičov žiadali neprimerané poplatky. "Problém, ktorý som pri preskúmavaní podnetu identifikovala, je v nejasne stanovených podmienkach získania zľavy z poplatku, ktoré v právnych predpisoch skúmanej samosprávy nie sú presne zadefinované," povedala Patakyová. Ďalej tvrdí, že právna úprava, ktorou sa nedefinujú podmienky a situácie, kedy môže dôjsť k priznaniu zľavy, je nepredvídateľná. Predstavuje tiež veľký priestor na potenciálne zneužitie.

Petržalskí poslanci 25. júna rozhodli o tom, že rodičia bez trvalého pobytu v mestskej časti budú za škôlku platiť od novembra 2019 mesačne 100 eur, pre miestnych zostane poplatok v doterajšej výške 30 eur. Aj nerezidenti však môžu požiadať o 70-percentnú zľavu.

Podobnú úpravu vo svojom všeobecnom záväznom nariadení prijali aj poslanci Starého Mesta. Podľa ich rozhodnutia budú rodičia s trvalým pobytom v Starom Meste dlhšom ako jeden rok platiť mesačne 45 eur, ostatní 90 eur. Rozhodnutia, ktoré vyvolali búrlivú diskusiu, vychádzajú z problému nedostatočných kapacít predškolských zariadení a snahy zabezpečiť prijatie čo najväčšieho počtu detí s trvalým pobytom v danej mestskej časti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri silnom zemetrasení na súostroví Moluky zahynulo najmenej 20 ľudí
<< predchádzajúci článok
Bangladéšska pohraničná stráž začala označovať domy pašerákov nápismi