Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. júna 2014

Ombudsmanka: Rok po zásahu v Moldave sa, žiaľ, nič nezmenilo



Za rok od policajného zásahu v osade v Moldave nad Bodvou z 19. júna minulého roku sa podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, žiaľ, nič nezmenilo. Ako ďalej povedala, v prvom rade ...



Zdieľať
romovia BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) - Za rok od policajného zásahu v osade v Moldave nad Bodvou z 19. júna minulého roku sa podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, žiaľ, nič nezmenilo.


Ako ďalej povedala, v prvom rade je podľa nej neprijateľné, že neboli prijaté žiadne opatrenia a ministerstvo vnútra ani vláda sa tým vôbec nezaoberali. "Predložila som do parlamentu mimoriadnu správu, teraz svoje zistenia opakujem v riadnej správe, no zatiaľ nemám informáciu o tom, že by sa niekto zaoberal prijatím opatrení, pritom som navrhla také, ktoré sú mimoriadne dôležité," informovala ombudsmanka.

Odporúčame:

Ombudsmankina kancelária ide na pol plynu, rozpočet je slabý

Mimovládka: Zistenia ombudsmanky by vláda nemala ignorovať

Ombudsmani: Situácia na Slovensku podkopáva prácu Dubovcovej


Niektorí zadržaní nemajú právnu ochranu

Dubovcová sa pod vplyvom svojich zistení snažila predovšetkým o to, aby boli na policajných oddeleniach nainštalované kamery. Existujú podľa nej prípady, keď boli ľudia niekoľko hodín zadržiavaní bez právneho dôvodu, pričom ich polícia prepustila až v noci.

"Takíto ľudia nemajú žiadnu právnu ochranu a nemajú ochranu ani pred prípadnou svojvôľou polície, preto spôsob, ako ich polícia vybavuje, je mimoriadne dôležitý," povedala s tým, že práve preto kamery navrhla.

Tie sú však dôležité aj v prípade policajných akcií, ktoré podľa jej slov niekedy snímajú, niekedy nie, niekedy ich zverejnia, inokedy záznam nezverejnia. Toto treba jednoznačne upraviť, pripomenula. Za najdôležitejšie z pohľadu fungovania štátu však verejná ochrankyňa práv považuje zriadenie nezávislého vyšetrovacieho orgánu v prípadoch, ak existuje podozrenie z nesprávneho postupu alebo porušenia práva policajným orgánom.

Ombudsmanku podporili aj petíciou

Žiadnu zmenu za posledný rok nezaznamenala ani Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK). "Nepočula som nič o tom, že by sa do toho nejakým zásadným spôsobom vkročilo a nejako sa to vyriešilo," povedala. Ako zároveň doplnila, je to dôležité najmä preto, aby mohli ľudia dôverovať polícii, aby sa mohli cítiť v tejto krajine naozaj bezpečne a aby mohol mať každý občan pocit, že nech sa deje čokoľvek, nejaké základné pravidlá fungovania v tejto krajine budú existovať a budú aj skutočne fungovať.

Zástupcovia mimovládnych organizácií sa začiatkom roka za ombudsmanku postavili vo forme podpornej petície. Dôvodom bolo jednak neprerokovanie jej mimoriadnej správy v septembri minulého roku, v ktorej sa okrem iného zaoberala aj policajným zásahom na ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou.

Dubovcová takisto nedostala slovo 8. januára na rokovaní vlády, kde chcela o spomínanom zásahu polície takisto hovoriť. "Nevypočutie ochrankyne práv v parlamente a vo vláde je prejavom arogancie charakteristickej pre nedemokratické režimy," uviedol v texte výzvy na podporu Dubovcovej CVEK. Ombudsmanke odovzdali 10. júna v Bratislave petíciu s 2700 podpismi na jej podporu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rada RTVS nevidí problém v tom, že Fico diskutuje sám
<< predchádzajúci článok
Rozzúrená žena dobila suseda tak, že skončil v nemocnici