Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

11. novembra 2013

Olympijská pochodeň je i s troma astronautami späť na Zemi



Ruský kozmonaut Fjodor Jurčichin s olympijskou pochodňou pre Zimné olympijské hry 2014 v Soči po návrate na Zem



Zdieľať
Ruský kozmonaut Fjodor Jurčichin s olympijskou pochodňou pre Zimné olympijské hry 2014 v Soči po návrate na Zem Foto: TASR/AP
Moskva 11. novembra (TASR) - Ruská kozmická loď Sojuz TMA-09M s trojčlennou posádkou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a olympijskou pochodňou pre Zimné olympijské hry 2014 v Soči dnes bezpečne pristála na Zemi 147 kilometrov juhovýchodne od kazašského mesta Žezkazgan.


Pristátie sa uskutočnilo podľa plánu o 3.46 h SEČ. Sojuz sa krátko predtým - o 0.26 h SEČ - odpojil od ISS a na Zem doviezol ruského kozmonauta Fjodora Jurčichina, americkú astronautku Karen Nybergovú a jej talianskeho kolegu Lucu Parmitana, ktorí pôsobili vo vesmíre od 28. mája, uviedla agentúra RIA Novosti.

Ruský kozmonaut Fjodor Jurčichin s olympijskou pochodňou pre Zimné olympijské hry 2014 v Soči po návrate na Zem Foto: TASR/AP


Raketa s kozmickou loďou Sojuz TMA-11M, ozdobená logom Soči 2014 a pestrofarebným obrázkom snehovej vločky, odštartovala 7. novembra, teda presne tri mesiace pred začiatkom olympiády, z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.

Pochodeň, z bezpečnostných dôvodov nezapálená, bola súčasťou nákladu kozmickej lode, ktorej posádku tvorili Michail Ťurin z Ruska, Američan Rick Mastracchio a Koiči Wakata z Japonska.



V sobotu vyniesli olympijskú pochodeň ruskí kozmonauti Sergej Riazanskij a Oleg Kotov po prvý raz v dejinách aj do otvoreného vesmíru, kde takisto nehorela, keďže je tam vákuum. Na ISS doviezli pochodne už dvakrát, a to v amerických raketoplánoch pred olympiádami v rokoch 1996 a 2000, avšak vtedy ich nevzali do otvoreného kozmu.

Pochodeň bude po návrate na Zem pokračovať v 65.000 kilometrov dlhej trase, ktorá sa zavŕši 7. februára slávnostným otvorením olympijských hier v rekreačnom stredisku Soči na pobreží Čierneho mora. Olympijskú pochodeň už v októbri doviezol ľadoborec na severný pól a Rusko plánuje jej ďalšie neobyčajné zastávky, akými sú dno Bajkalského jazera a 5642 metrov vysoký vrch Elbrus v Kaukaze.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hossa s Kopeckým nebodovali, brankár Budaj opäť len na striedačke
<< predchádzajúci článok
Vo finále Turnaja majstrov Nadal proti Djokovičovi