21. novembra 2018
Na archívnej snímke vpravo Igor Matovič a vľavo Veronika Remišová (OĽaNO). Foto: TASR Martin BaumannBratislava 21. novembra (TASR) - Problémy spojené s migračnou krízou by sa mali riešiť na úrovni Európskej únie (EÚ). Myslia si to predstavitelia hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), podľa ktorých kríza od roku 2015 vyvoláva napätie medzi európskymi krajinami a rozdeľuje ich.
Globálny pakt OSN podľa Obyčajných nerieši žiadny zo zásadných problémov, ktorým čelí EÚ.
"Na úrovni EÚ potrebujeme urýchliť uzatvorenie dohôd o vracaní utečencov s tretími krajinami, pretože bez vzájomnej spolupráce s krajinami pôvodu sa migračné tlaky nepodarí vyriešiť. Takisto je potrebné zlepšiť vonkajšiu ochranu hraníc a ďalšie praktické kroky, ako napríklad prijatie spoločného európskeho zoznamu bezpečných krajín," mienia.
Minister Miroslav Lajčák (Smer-SD) by sa mal podľa opozičnej strany venovať najmä riešeniam
"týchto problémov, nie dokumentu, ktorý je z tohto hľadiska zbytočný". OĽaNO považuje za
"nevyhnutné" vyvíjať politický tlak na efektívne riešenia v oblasti migrácie na európskej úrovni.
Koaličné strany Smer-SD a SNS síce odmietajú globálny pakt, ale ich ministri v stredu na rokovaní vlády schválili novelu zákona, ktorá rieši tento problém ako globálny pakt, čo podľa OĽaNO
"výrazným spôsobom uľahčuje zamestnávanie cudzincov z tretích krajín na slovenskom pracovnom trhu". Matovičovci považujú za
"neprijateľné", že novelu zákona o službách zamestnanosti vláda predkladá do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR