Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. júla 2012

OKS sa nepáčia zmeny v Zákonníku práce, podala pripomienku



Návrh novely Zákonníka práce z dielne Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR), ktorý je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní prináša rôzne zmeny. Tie budú mať ...



Zdieľať
zakonnik prace BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) - Návrh novely Zákonníka práce z dielne Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR), ktorý je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní prináša rôzne zmeny.


Tie budú mať za následok zníženie pružnosti trhu práce, zvýšenie nákladov podnikateľskej sféry a zhoršenie podnikateľského prostredia.

Uvádza sa to vo vyhlásení Občianskej konzervatívnej strany (OKS). Tá s navrhovanými ustanoveniami zákonníka nesúhlasí, preto v piatok podala voči novele hromadnú pripomienku.


Pripomienku podporilo viac ako 500 ľudí

Keďže podľa vyjadrenia predsedu OKS Ondreja Dostala hromadnú pripomienku podporilo viac ako 500 ľudí, bude MPSVaR povinné uskutočniť s predkladateľmi rozporové konanie v prípade, ak nebude pripomienku akceptovať.

OKS navrhuje v Zákonníku práce ponechať súčasnú definíciu závislej práce a posilniť slobodu zmluvných vzťahov pri práci, či ponechať možnosti dohodnutia dlhšej skúšobnej doby.

Ďalej chcú zaviesť pružnejšiu úpravu pracovných pomerov na dobu určitú či ponechať možnosti uzavretia dohody o povinnosti zamestnanca uhradiť zamestnávateľovi náklady, ktoré vynaložil na jeho prípravu na povolanie.


Zrušenie minimálnych mzdových nárokov

Nepozdáva sa jej zavádzanie povinnosť prerokovať výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru so zástupcami zamestnancov, obnovovanie súbehu výpovednej doby a odstupného, podmieňovanie zmien v normách práce dohodou so zástupcami zamestnancov či zavádzanie ďalších výhod odborárskych funkcionárov.

OKS ďalej navrhuje ponechanie možnosti dlhšieho pracovného času pre vedúceho zamestnanca, zavedenie možnosti dlhšieho nerovnomerného rozvrhnutia pracovného času len na základe dohody so zamestnancom, zjednodušenie zavedenia pružného pracovného času, neobmedzovanie práce nadčas, zrušenie minimálnych mzdových nárokov a neobmedzovanie lehoty pre poskytnutie náhradného voľna.

Žiadajú aj jednoduchšiu úpravu stravovania zamestnancov, neoslabovanie pozície zamestnaneckých rád v prospech odborov, zachovanie požiadavky reprezentatívnosti odborovej organizácie a neobmedzovanie možností pre kolektívne dohody.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dobrý štart rozšíril prístup rómskych detí k vzdelaniu
<< predchádzajúci článok
Spojené štáty zasiahli búrky, New York pripomína apokalypsu