Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. apríla 2011

OKS: Nižšie odvody má pokryť štát poklesom výdavkov



Odvody pre zamestnancov sa podľa Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a predstaviteľov živnostenských organizácií nemajú znižovať na úkor negatívneho dopadu na ...



Zdieľať
peter zajac Peter ZajacFoto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) - Odvody pre zamestnancov sa podľa Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a predstaviteľov živnostenských organizácií nemajú znižovať na úkor negatívneho dopadu na samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dohodárov. "Má sa to udiať zo znížených verejných výdavkov štátu," povedal v utorok na tlačovej besede predseda OKS Peter Zajac. Poukázal na to, že aj živnostenské organizácie si želajú zníženie odvodov pre zamestnancov. Zmeny v daňovo-odvodovom systéme sa však podľa neho nemajú spájať s negatívnymi dôsledkami na SZČO a na ľudí pracujúcich na dohody. "Návrh ministerstva financií nie je spravodlivý, ani reformný," povedal Zajac.


Koaličné strany sa začiatkom apríla po niekoľkotýždňových diskusiách dohodli na podobe reformy daňovo-odvodového systému. Dohodnutá reforma má zásadne zjednodušiť platenie daní a odvodov. Celkové daňové a odvodové zaťaženie sa podľa premiérky Ivety Radičovej po reforme mierne zníži. Väčšine živnostníkov by sa na základe zmien mali znížiť minimálne odvody, ktoré platí 80 % živnostníkov, a to zo súčasných 160 eur na menej ako 140 eur. Koalícia sa tiež zhodla na zavedení mesačného stropu pre 40-percentné paušálne výdavky vo výške životného minima, čo je približne 200 eur. Koalícia potvrdila aj výšku sadzby pre sociálne poistenie pre SZČO vo výške 13 % a zdravotné poistenie vo výške 9 %. Zmena vo výške sadzby však nastala pri dohodároch, ktorí budú platiť odvod na sociálne poistenie vo výške 10 % s tým, že ich príjmy do výšky životného minima nebudú podliehať odvodom.


Zamestnanosť má rásť

Súčasťou dohody je podľa premiérky aj postupné znižovanie odvodového zaťaženia zamestnancov celkovo o 4 percentuálne body. Odvody zamestnancom by sa pritom mali postupne znižovať každý rok o 1 percentuálny bod. Dohodnutá sadzba pre sociálne poistenie pre zamestnancov zostáva na pôvodných 19 %. Koalícia potvrdila aj dohodu na jednorazovom odpisovaní majetku pre podnikateľov už v prvom roku. Zmena oproti pôvodným zámerom rezortu financií nastala aj pri celkových dopadoch reformy. Tá podľa premiérky už nebude fiškálne neutrálna. Výpadky v príjmoch verejných financií by však mali nahradiť aj dynamické efekty rastu zamestnanosti. Tá by mala rásť nielen vďaka zmene odvodov, ale aj pre zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré by malo pozitívne ovplyvniť zníženie administratívnej záťaže.

Nespokojná strana Most-Híd

Strana Most-Híd nie je spokojná s navrhovanou podobou daňovo-odvodovej reformy v prípade SZČO. "Sme tí, ktorí sú najmenej spokojní s rozhodnutím zrušiť súčasné 40-percentné paušálne výdavky," povedal v polovici apríla na tlačovej besede predseda strany Béla Bugár. Podľa neho však existujú návrhy, že by sa strop pre paušálne výdavky zvýšil na 1,5-násobok životného minima, teda približne na 300 eur. Zmeny v daniach a odvodoch sú podľa neho len v procese prípravy. "To, čo povieme na Koaličnej rade, musíme presadiť aj medzi poslancami," dodal Bugár.

Sociálna poisťovňa považuje začiatok reformy daní a odvodov k 1. januáru 2012 za rizikový z hľadiska efektívneho a kvalitného výkonu sociálneho zabezpečenia občanov. "Na realizáciu tak zásadných zmien je potrebné vytvoriť dostatočný časový priestor, aby sa inštitúcie dôsledne pripravili na tieto zmeny," odkázala Sociálna poisťovňa rezortu financií počas pripomienkovania koncepcie reformy daňovo-odvodového systému. Čas potrebný na úpravu informačných systémov poisťovňa odhaduje najmenej na deväť mesiacov, pričom generálny zákon k reforme sa má prijať až v decembri tohto roka. SP pritom upozorňuje na značný rozsah zmien, ich nejasné procesné zabezpečenie, ako aj neriešený dopad týchto zmien na dávky sociálneho poistenia. "Zmena vecného systému výberu poistného má zásadný vplyv aj na zmenu v dávkovej oblasti a tieto zmeny musí Sociálna poisťovňa premietnuť aj v informačných systémoch dávok," varuje poisťovňa.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) navrhuje, aby sa mohli samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) rozhodnúť pre platenie len minimálneho sociálneho odvodu. Pre agentúru SITA to uviedol viceprezident RÚZ Jozef Špirko. Živnostníci by sa tak podľa neho mohli „vypnúť“ od vyšších ako minimálnych platieb na dôchodok. Sadzba pre sociálny odvod živnostníkov by pritom podľa predstavy RÚZ tvorila 10 % namiesto vládou navrhovaných 13 % a ich minimálny vymeriavací základ by bol na úrovni štvornásobku životného minima, čo je v súčasnosti 741,5 eura. Minimálny sociálny a zdravotný odvod pre SZČO by tak spolu predstavoval 141 eur. Ak by mal živnostník vyšší ako minimálny vymeriavací základ, tak by zo sumy presahujúcej štvornásobok životného minima bol štátu povinný odviesť len daň z príjmov so sadzbou 19 % a 9-percentný zdravotný odvod. "Očakávame, že aj pri živnostníkoch nastane efekt rovnej dane a pri znížených sadzbách sa výber odvodov zvýši,“ povedal Špirko.


Mikloš je o reforme pripravený s OKS naďalej diskutovať

Minister financií Ivan Mikloš boj o hlasy koaličných poslancov z OKS pre daňovú a odvodovú reformu nevzdáva. Ivan MiklošFoto: SITA/Ľudovít VaniherAj keď sa mu nepozdáva štýl, akým o tejto záležitosti komunikujú. „Považujem za veľmi nešťastné, ak ktokoľvek, skupina poslancov, zaujme cez médiá stanovisko, z ktorého sa veľmi ťažko ustupuje a stanovisko, ktoré nesvedčí o tom, že by im išlo o zmenu a reformu,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Mikloš.

Ako však dodal, stále je pripravený rokovať a nevylučuje ani ďalšie zmeny v návrhu reformy. Podstatné však podľa ministra je, aby zostali zachované základné princípy, aby sa zjednodušil systém a aby sa napravili deformácie v ňom. Stále tvrdí, že sa nedá reforma zdeformovaného systému urobiť tak, aby sa to nikoho nedotklo. Ak však prídu dobré návrhy, je možné, že sa do reformy dostanú „Veď o tom je parlament, o diskusii a hľadaní spoločného prieniku,“ konštatoval.

Hlasy štyroch poslancov z OKS, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke strany Most-Híd, sú pre ministra financií o to potrebnejšie, že bez nich reforma jednoducho neprejde. „Budem veľmi trpezlivo rokovať aj s poslancami OKS, pretože sa uchádzam aj o ich hlas, pretože bez ich hlasu jednoducho nedôjde k zmene. Zostane dnešný systém, ktorý je neudržateľný, nespravodlivý, deformovaný a nikomu nevyhovuje,“ povedal Mikloš.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SR vlani v únii patrila k štátom s najvyšším deficitom
<< predchádzajúci článok
Podchod na Trnavskom mýte v Bratislave vyzdobili grafiťáci