Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

08. januára 2020

Okrem toho, že fenikel je výborný pri tráviacich ťažkostiach, dá sa skvele využiť v kuchyni



Fenikel nebýva častou zeleninou v našich kuchyniach.



Zdieľať
Okrem toho, že fenikel je výborný pri tráviacich ťažkostiach, dá sa skvele využiť v kuchyni

Má zvláštnu anízovú chuť, čo je možno príčina toho, prečo nie je bežnou ingredienciou pri varení. Okrem toho, že je výborný pri tráviacich ťažkostiach, dá sa v kuchyni skvele využiť.

Fenikel je mnohostranná surovina, dá sa využiť ako zelenina aj ako korenie. Naviac sa dá zužitkovať celý. Fenikel ako korenie sa využíva proti nadúvaniu a pre zlepšenie trávenia. Zlepšuje tvorbu tráviacich štiav, tlmí kŕče žalúdka a čriev . Býva súčasťou čajových zmesí, dokonca i detských. Jeho ďalšie účinky sú tlmenie kašľa, podpora vykašliavania, tonizácia sleziny, obličiek a močovopohlavného systému . Užívať ho môžu tehotné, dojčiace ženy aj deti. Pre aromatické semená sa pestuje vytrvalý fenikel .

Fenikel možno využiť celý

V kuchyni sa môžu semienka využívať ako súčasť dressingov, marinád či pridávať do polievok. Tzv. feniklové vlasy , čo je horná časť feniklu, môžeme použiť na prípravu feniklového oleja . Feniklové vlasy, ako aj ostatný „odpad“ z krájania feniklu, naložíme do olivového oleja, zahrejeme na 80 stupňov C, následne necháme deň lúhovať a precedíme. Olej je výborný napríklad k rybe, do marinád, dresingov.

Nepodceňujte výber v obchode

Pre zdurené, vonné a krehké bázy listov sa pestuje hľuznatý alebo zeleninový fenykel . V obchode sa zameriavajte na výber, vyberajte hľuzy bez tmavých škvŕn či inak uvädnuté a poškodené. Hľuza by mala byť čo najsvetlejšia. Menšie hľuzy sú mladšie, šťavnatejšie a krehkejšie.

Fenikel do omáčok, polievok či k mäsu

Najprv ho očistíme, zbavíme listovej stopky a listov. Listy nevyhadzujeme, skvele ich môžeme využiť do polievok, šalátov či zeleninových jedál. Najjednoduchšie je buľvu rozrezať, zbaviť hlúbu a následne zvyšné lístky variť alebo zapekať. V južnej Európe sa fenikel teší veľkej obľube, často sa pečie priamo s mäsom (hlavne k rybe a jahňaciemu) alebo pridáva do omáčok, polievok, k cestovinám alebo do rizota. Varením stráca horkastú chuť a príjemne zosladnú. Než začneme akokoľvek buľvu upravovať, je lepšie ju povariť v slanej vode.

Z feniklu sa dá vykúzliť aj pyré či len blanšírovať a podať k jedlu ako teplú zeleninovú prílohu. Ďalším tipom je blanšírovaný fenikel zapiecť so syrom a trochou bešamelu . Výborný je aj naložený fenikel s cesnakom, šalotkou, bylinkami a dusený na troche vývaru do mäkka.

Veľmi efektne vyzerá fenikel rozobratý na „mištičky“, ktoré naplníme podľa chuti a dáme do rúry zapiecť.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prehľad pozoruhodných astronomických úkazov pozorovateľných počas roka 2020. Čo všetko môžeme vidieť v roku 2020? (5. 1. 2020)
 TOP: Desať vecí, ktoré budete v DECEMBRI zaručene potrebovať (30. 11. 2019)
 Nový benzín E10. Pozrite si kompletný zoznam áut, ktoré by ho nemali tankovať (22. 11. 2019)
 Dieťa by si malo samo vybrať, akému športu sa chce venovať (20. 11. 2019)
 Kyslá kapusta je vynikajúcim zdrojom vitamínov najmä počas zimy (30. 10. 2019)
 Umývanie rúk bráni šíreniu chorôb, treba si ich umývať správne (28. 10. 2019)
 Radíme: Obrániť sa pred chrípkou pomôže dostatok vitamínov (7. 10. 2019)
 Radíme: Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie (19. 9. 2019)
 Radíme: Pozostalí dedia nielen majetok, ale aj dlhy (16. 9. 2019)
 Cesnak a jeho 14 úžasných vlastností (nielen) proti rakovine (25. 8. 2019)



nasledujúci článok >>
RTVS na obrazovky od januára prinesie seriály ako Narcos či Meno ruže
<< predchádzajúci článok
Z upadajúcej farmy vytvorili prosperujúci ekosystém. Tým, že nerobili nič