Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. marca 2013

OECD žiada o zavedenie trestnej zodpovednosti firiem



Rezort spravodlivosti má ešte v prvom polroku 2013 predložiť do legislatívneho procesu návrh právnej úpravy trestnej zodpovednosti právnických osôb. Reaguje tak na najzávažnejšiu ...



Zdieľať
peniaze BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) - Rezort spravodlivosti má ešte v prvom polroku 2013 predložiť do legislatívneho procesu návrh právnej úpravy trestnej zodpovednosti právnických osôb.


Reaguje tak na najzávažnejšiu výhradu z tretej hodnotiacej správy o Slovensku, ktorú pripravila pracovná skupina OECD pre úplatkárstvo v medzinárodných obchodných transakciách.

Hodnotenie uzavreli v júni minulého roka. Vláda dnes vzala na vedomie návrh opatrení, ktoré zabezpečia splnenie odporúčaní OECD.

OECD nepovažuje našu platnú právnu úpravu zodpovednosti právnických osôb v Trestnom zákone za efektívnu. Hodnotiaca správa ju v podstate označila za úpravu konfiškácií vo vzťahu k právnickým osobám, a nie za zavedenie zodpovednosti právnickej osoby podľa trestného práva.


Problematiku skontroluje skupina o dva roky

Podľa OECD táto legislatíva nespĺňa požiadavky Dohovoru o boji s podplácaním zahraničných verejných činiteľov v medzinárodných obchodných transakciách. Nesúlad s týmto dohovorom na Slovensku pretrváva už 12 rokov.

Pracovná skupina OECD zobrala na vedomie náznaky zo strany Slovenskej republiky, že s legislatívnymi zmenami sa ráta v Akčnom pláne vlády o boji proti podvodom, schválenom 31. mája 2012. K problematike sa pracovná skupina vráti o dva roky a stanoví, či Slovensko dokončilo svoje reformy v tejto oblasti.

SR podľa nej musí súrne prijať aj kroky k prehodnoteniu vymáhateľnosti a proporcionality ustanovení, upravujúcich sankcie (vrátane zhabania majetku), ktoré je možné uplatňovať voči právnickým i fyzickým osobám. V novej legislatíve má Slovensko zohľadniť niektoré kritériá. Zodpovednosť právnických osôb musíme zaviesť tak, aby právnická osoba bola zodpovedná za trestný čin podplácania zahraničného verejného činiteľa.


Máme zaviesť efektívny systém sankcií

Túto zodpovednosť musí Slovensko zakotviť do legislatívy aj pre prípady, ak táto osoba koná cez sprostredkovateľa.

Zvolený režim zodpovednosti právnickej osoby musí zohľadniť jeden z prístupov, ktorý odporúča OECD. Na úpravu zodpovednosti právnických osôb sa nemajú vzťahovať ustanovenia o účinnej ľútosti.

Okrem toho máme zaviesť efektívny systém sankcií pre právnické osoby tak, aby bol oddelený od systému konfiškácií (resp. trestov prepadnutia majetku a/alebo vecí). Podliehať mu majú aj štátom vlastnené alebo kontrolované spoločnosti.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trenčianske pamiatky sa ponoria do tmy
<< predchádzajúci článok
Matky rodiace doma nebudú predkladať matrike lekársku správu