Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. júla 2015

OECD upozorňuje na diskrimináciu prisťahovalcov a ich detí v EÚ



Ilustračné foto migrantov na železničnej stanici.



Zdieľať
Ilustračné foto migrantov na železničnej stanici. Foto: TASR/AP
Brusel/Paríž 2. júla (TASR) - Deti prisťahovalcov žijúcich v Európskej únii čelia diskriminácii a až o 50 percent vyššej miere nezamestnanosti ako ostatní mladí ľudia v Európe. Uvádza to správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorú zverejnili dnes v jej parížskom sídle.


Zo štúdie vyplýva, že v členských krajinách EÚ a OECD sú chudoba a preplnené domácnosti oveľa častejším javom v komunitách imigrantov ako vo väčšinovej spoločnosti. Ide o prvú porovnávaciu analýzu na medzinárodnej úrovni, ktorá sa zaoberá imigrantmi a ich deťmi.

Za situácie, keď počet imigrantov v krajinách EÚ a OECD narastá - je ich o 30 percent viac v porovnaní s rokom 2000 -, musia vlády týchto krajín nájsť spôsoby, ako prisťahovalcov lepšie integrovať do spoločnosti.

"Miesto, kde sa narodili rodičia, má stále veľký vplyv na šancu uplatniť sa v živote," uviedol generálny tajomník OECD Angel Gurría. A upozornil, že krajiny EÚ a OECD nerobia dostatočný pokrok pri pomáhaní prisťahovalcom a ich deťom, aby sa integrovali.

Správa OECD poukázala na skutočnosť, že nezamestnanosť je v mnohých krajinách oveľa vyššia u imigrantov ako medzi ostatnými občanmi. Predovšetkým však v Španielsku, Grécku, Belgicku a Švédsku, kde sa rozdiely medzi prisťahovalcami a ostatnou spoločnosťou pohybujú v rozmedzí 10 až 12 percent.

V správe sa rovnako poukazuje na to, že mnohí prisťahovalci vykonávajú práce, na ktoré sú prekvalifikovaní. V priestore EÚ je to prípad až 42 percent prisťahovalcov, ktorí vykonávajú podradné práce, hoci majú vyššie vzdelanie.

OECD zároveň "bije na poplach" s upozornením na diskrimináciu, ktorej musia čeliť deti prisťahovalcov, dokonca v ešte väčšej miere než ich rodičia. Jedno z piatich detí imigrantov sa cíti jasne diskriminované, uvádza sa v správe OECD.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanci rozhodli o nových členoch Rady Slovenského pozemkového fondu
<< predchádzajúci článok
FOTO: Pozrite sa, ako vyzerá preukaz príslušníka SIS